رویدادهای داخلی

خلیل‌زاد به طالبان: به نماینده‌گان خود صلاحیت بحث روی برقراری آتش‌بس را بدهید

افغان رادیو، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، می‌گوید که سریع‌ترین راه حل برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و کاهش خشونت در افغانستان، برقراری آتش‌بس است. آقای خلیل‌زاد از رهبران ارشد گروه طالبان خواسته است تا به نماینده‌گان خود اجازه دهند که در میز مذاکرات صلح روی برقراری آتش‌بس در افغانستان بحث و گفت‌وگو کنند.

آقای خلیل‌زاد در یک رشته توییت‌ نوشته است که او روی برقراری آتش‌بس پافشاری دارد. خلیل‌‌زاد تأکید کرده است که مردم افغانستان سزاوار و خواستار آتش‌بس جامع و پیش‌برد مذاکرات برای رسیدن به صلح پایدار هستند و امریکا نیز در کنار مردم افغانستان خواهد ایستاد.

ظاهراً این توییت‌های آقای خلیل‌زاد در پاسخ به ادعای گروه طالبان مطرح شده باشد. به دنبال اعلام عملیات بهاری «الفتح» از سوی گروه طالبان، زلمی خلیل‌زاد و جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای مأموریت حمایت قاطع در افغانستان، به آن واکنش نشان دادند و اعلام این عملیات را مانعی در برابر گفت‌وگوهای صلح عنوان کردند. پس از آن گروه طالبان اعلام کرد که امریکا جنگ را بر آن‌ها تحمیل کرده است.

اما آقای خلیل‌زاد با رد این ادعا گفته است که امریکا جنگ را بر افغانستان تحمیل نکرده است، بلکه شهروندان این کشور چندین دهه است که باهم می‌جنگند و در جریان چندین دهه جنگ ده‌ها هزار غیرنظامی بی‌گناه قربانی شده‌اند. او در عین حال گفته است که در حال حاضر افغان‌ها به جای تدوام جنگ، دنبال راه جدید هستند، اما عدم همکاری گروه طالبان خشونت‌ها در افغانستان را طولانی ساخته است.

 نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان هم‌چنان گفته است که تداوم جنگ بیش‌تر، راه حل نیست. آقای خلیل‌زاد، عدم همکاری گروه طالبان برای پایان دادن به جنگ و خشونت را یکی از دلایل تداوم خشونت و انسان‌کشی برشمرده و گفته است که مردم افغانستان در این خصوص قضاوت خواهند کرد.

این در حالی است که انتظار می‌رود ششمین دور مذاکرات رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در آینده نزدیک برگزار شود. نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان تاکنون پنج‌بار به صورت رسمی دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. هر‌دو طرف پیش از این اعلام کرده بودند که تنها روی پیش‌نویس توافق‌نامه خروج سربازان خارجی از افغانستان و عدم استفاده از خاک کشور برای اهداف تروریستی به توافق رسیده‌اند؛ اما روی اجندای دیگر چون برقراری آتش‌بس سراسری و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تاکنون توافقی حاصل نشده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا