افغانستانرویدادهای داخلی

وزارت خارجه از پاکستان خواست فضایش را به روی پروازهای افغانستان باز کند

افغان رادیو، کابل: وزارت امور خارجه کشور از پاکستان خواسته است که فضایش را به روی مسیر پروازهای افغانستان به هند باز کند.

این خواست را صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه در دیدار با زاهد نصرالله‌خان، سفیر پاکستان در کابل مطرح کرده است. در یک خبرنامه‌ی وزارت امور خارجه آمده است که این دیدار روز شنبه، ۲۴ حمل انجام شده است و در آن آقای ربانی از سفیر پاکستان خواستار بازگشایی مسیر پروازهای افغانستان به هند از فضای پاکستان شده است.

به نقل از خبرنامه، در این دیدار دو طرف در مورد، اظهارات اخیر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در مورد ایجاد حکومت موقت و پروسه صلح، لویه‌جرگه مشورتی و گفت‌وگوهای قطر نیز بحث کرده‌اند.

فضای پاکستان به روی تمامی پروازهای خارجی در هشتم حوت سال گذشته بسته شد. پاکستان این اقدام را یک روز پس از حمله‌ی جنگنده‌های هندی بر مواضع گروه جیش‌محمد در خاک پاکستان و افزایش تنش‌ها بین دو کشورِ مجهز با سلاح هسته‌ای روی دست گرفت. از آن زمان تا کنون چندین مورد درگیری میان نیروهای دو طرف اتفاق افتاده است. تا کنون روابط دهلی‌نو و اسلام‌آباد با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده، از همین رو فضای پاکستان به روی پروازهای عبوری از افغانستان به هند بسته است. به رغم تمامی تلاش‌های دیپلماتیک، ممنوعیت پرواز برای هواپیماهای خارجی از فضای پاکستان به هند، تا هنوز رفع نشده است.   

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا