افغانستانرویدادهای داخلی

نمایند‌ه‌گان پارلمان بریتانیا خواهان استرداد بیان‌گذار «ویکی‌لیکس» به سویدن شدند

شماری از نماینده‌گان پارلمان بریتانیا خواهان استرداد جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس، به سویدن شدند. این نماینده‌گان که شمارشان به بیش از ۷۰ نفر می‌رسد، در نامه‌ای به وزارت امور داخله بریتانیا نوشته‌اند، لندن با چنین اقدامی نشان می‌دهد که برای مبارزه با آزار جنسی اهمیت قایل است.

به گزارش دویچه‌‌وله فارسی، بیش از ۷۰ نماینده پارلمان بریتانیا روز شنبه، ۲۴ حمل، در نامه‌ای به ساجد جاوید، وزیر امور داخله بریتانیا، گفته‌اند که در صورت درخواست دولت سویدن برای استرداد جولیان آسانژ، او را به این کشور بازگرداند. امضاکننده‌گان نامه به این باوراند که در صورت درخواست سویدن، بیان‌گذار ویکی‌لیکس باید در این کشور به اتهام‌هایی که علیه او مطرح شده است، پاسخ‌گو باشد.

جولیان آسانژ به اتهام آزار و اذیت جنسی متهم است. در سال ۲۰۱۰ دو زن در سویدن او را به تجاوز و آزار جنسی متهم کرده و علیه وی شکایت کرده بودند. پس از مطرح شدن اتهام‌ها مبنی بر تجاوز جنسی، این روزنامه‌نگار افشاگر آسترالیایی به بریتانیا گریخت و در نهایت به سفارت اکوادور در لندن پناه برد. بنیان‌‎گذار ویکی‌لیکس تا روز پنج‌شنبه گذشته در سفارت اکوادور به عنوان پناهنده به‌ سر می‌برد و در همین روز از سوی پولیس لندن بازداشت شد.

سویدن در سال ۲۰۱۷ پرونده آسانژ را به دلیل این‌که او «در دسترس نیست» به طور موقت بست و تا هنوز اقدام به بازگشایی آن نکرده است.

با این حال، نماینده‌گان پارلمان بریتانیا در نامه‌ی‌شان به وزارت داخله این کشور تأکید کرده‌اند که خواست آن‌ها به معنای مجرم‌ بودن آسانژ نیست، بلکه بریتانیا باید نشان دهد که به مجازات افرادی که به آزار جنسی اقدام می‌کنند، اهمیت می‌دهد. 

از جانب دیگر، امریکا نیز از بریتانیا خواسته است تا آسانژ را به مقامات قضایی این کشور تحویل دهد. این کشور روز پنج‌شنبه روزنامه‌نگار افشاگر ۴۷ ساله را متهم کرد که در سال ۲۰۱۰ از طریق نفوذ در دستگاه کامپیوتری و ربودن اسناد محرمانه نظامی، اقدام به «توطیه» کرده است.

اما تحویل‌دهی آسانژ به امریکا با مخالفت‌هایی در بریتانیا مواجه شده است. روز جمعه جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، از دولت این کشور خواست تا از تحویل آسانژ به ایالات متحده امریکا خودداری کند.

از سویی هم، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات قضایی بریتانیا خواسته است تا تمامی امکانات خود را برای تضمین محاکمه عادلانه جولیان آسانژ به‌ کار ببرند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا