افغانستانرویدادهای داخلی

سومین نشست شورای رهبری مصالحه به تعویق افتاد

سومین نشست شورای رهبری مصالحه به دلیل تکمیل نبودن کار کمیته‌های این شورا به تعویق افتاد. مسوولان برگزاری این شورا تکمیل نبودن گزارش کمیته‌های موظف شورای رهبری مصالحه را دلیل اصلی به تعویق افتادن سومین نشست عنوان کرده می‌گویند، این نشست تا زمان نامشخصی به تعویق افتاده است.

محمدعمر داوودزی، سخنگوی شورای رهبری مصالحه روز شنبه، بیست‌وچهارم حمل در یک نشست خبری از به میان آمدن اختلاف نظرها در پیوند به تعداد و شخصیت اشتراک‌کننده‌گان میان اعضای رهبری این شورا و شماری از چهره‌های سیاسی خبر داد و گفت،‌ در دومین نشست شورای رهبری مصالحه تصمیم گرفته شد برای حل این اختلاف‌ها کمیته‌‌ی مشترکی به رهبری عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت ایجاد شود.

با وجود آن هم، آقای داوودزی می‌گوید که این کمیته مشترک نتوانست کارش را تکمیل کند و به همین دلیل سومین جلسه‌ی شورای رهبری مصالحه به تعویق افتاد. با این حال، آقای داوودزی از برگزاری نشست بعدی این شورا جزییات ارایه نکرد، اما گفت هر زمانی که گزارش کاری کمیته‌ی مشترک این شورا تکمیل شود،‌ نشست بعدی شورای رهبری مصالحه برگزار خواهد شد.

این در حالی است که «شورای رهبری مصالحه» به دنبال فشارهای نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و هم‌چنان تشدید تلاش‌های مستقلانه احزاب و چهره‌های سیاسی برای گفت‌وگو با گروه طالبان ایجاد شد. این شورا اما تا کنون موفق نشده است «پیش‌نویس فهرست اعضای هیأت ملی گفت‌وگوکننده» و «خطوط سرخ دولت» برای مذاکره با گروه طالبان را مشخص کند.

شورای رهبری مصالحه پس از آن ایجاد شد که احزاب، چهره‌های سیاسی و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان هیأت ۱۲ نفری حکومت را برای آغاز مذاکرات مستقیم با گروه طالبان بسنده ندانستند و از حکومت خواستند هیأت همه‌شمول و فراگیری را شکل دهد.

اعضای این شورا پس از ایجاد در نخستین جلسه در هژدهم حمل، چهار کمیته را شکل دادند که هر کدام وظایف مشخصی را به دوش داشت. تعیین خطوط سرخ دولت برای گفت‌وگو با گروه طالبان، تهیه‌ی پیش‌نویس فهرست اعضای هیأت ملی گفت‌وگوکننده، تعیین شرایط عضویت و انکشاف شورای رهبری مصالحه و تهیه پیش‌نویس طرزالعمل و لایحه وظایف هیأت گفت‌وگوکننده از وظایف این کمیته‌ها است.

کمیته‌های موظف قرار بود در دومین نشست این شورا در بیست‌ویکم حمل مشورت‌های‌شان را با شورای رهبری مصالحه در میان بگذارند، اما به دلیل اختلاف نظرها به نتیجه نرسیدند. محمدعمر داوودزی، سخنگوی این شورا می‌گوید، در دومین نشست تصمیم گرفته شد هیات مشترکی به ریاست عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی شکل گیرد تا اختلاف نظرها برطرف و دیدگاه تمام طرف‌ها توحید شود. از این پیش، اسماعیل‌خان، از اعضای جمعیت اسلامی در صحبت با رسانه‌ها گفته بود که احزاب و چهره‌های سیاسی روی درصدی اشتراک‌کننده‌گان حکومتی اختلاف نظر داشتند و با هم کنار نیامدند.

با این حال،‌ مشخص نیست که نشست بعدی این شورا چه زمانی برگزار خواهد شد. سخنگوی این شورا اما می‌گوید، تا نشست بین‌الافغانی قطر، فرصت زیادی است و اختلاف‌نظرها تا آن زمان برطرف خواهد شد.

از سویی هم، اعضای شورای رهبری مصالحه در نخستین نشست تصمیم گرفتند که در کنار احزاب، چهره‌های سیاسی، زنان و فعالان مدنی، حکومت نیز به عنوان بخشی از هیأت گفت‌وگو کننده در نشست بین‌الافغانی قطر شرکت کند. اما دیده می‌شود که این شورا تا کنون موفق به تشکیل چنین هیأتی نشده است.

دیدار قطر که از آن به عنوان نشست «بین‌الافغانی» نام برده می‌شود، قرار است در ماه ثور در قطر برگزار شود. این دیدار ادامه نشست مسکو است که در شانزدهم و هفدهم دلو سال گذشته در غیاب نماینده‌گان حکومت میان احزاب، چهره‌های سیاسی و نماینده‌گان گروه طالبان برگزار شد. در نشست مسکو روی خروج نظامیان بین‌المللی از افغانستان و ادامه‌ی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و چند مورد دیگر میان احزاب، چهره‌های سیاسی و هیات گروه طالبان توافق صورت گرفت. اما حکومت ضمن ابراز مخالفتش، اعلام کرد که این نشست تضمین اجرایی ندارد. ارگ ریاست جمهوری هم‌چنان برگزاری چنین نشست‌هایی را «بی‌نتیجه»‌ دانست و تاکید کرد که در دومین دور این نشست نیز نماینده‌ای نخواهد فرستاد.

اما پس از تازه‌ترین سفر نماینده ویژه امریکا به کابل، حکومت و گروه طالبان در پالیسی‌شان تغییراتی را به میان آورده‌اند. شورای رهبری مصالحه تلاش دارد هیاتی از نماینده‌گان حکومت را به نشست بین‌الافغانی قطر بفرستد و گروه طالبان نیز با اشتراک نماینده‌گان حکومت در این نشست مخالفت صریح نکرده است. گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده است که شهروندان، نماینده‌گان احزاب و چهره‌های سیاسی حق دارند در نشست قطر شرکت کنند، اما هیچ کسی نباید به نماینده‌گی از حکومت در این نشست حضور یابد.

سخنگوی شورای رهبری مصالحه از جانب دیگر می‌گوید، نشست بین‌الافغانی قطر یک گردهم‌آیی بین‌الافغانی به منظور تبادل نظر در باره چگونه‌گی برقراری صلح است. به گفته آقای داوودزی، گفت‌وگوهای «اصلی صلح» توسط هیأت دیگری که قرار است توسط شورای رهبری مصالحه تعیین شود، به پیش برده می‌شود.

با این حال، نامزدان ریاست جمهوری، شورای رهبری مصالحه را تلاش ملی برای رسیدن به صلح نمی‌دانند. به باور آنان تعداد زیادی از شهروندان و قشر سیاسی از این روند محروم‌اند. محمد واعظی، سخنگوی دسته انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمدحنیف اتمر می‌گوید، از نامزدان ریاست جمهوری در این شورا دعوت نشده و هیچ اشتراک نظری در این زمینه وجود ندارد. آقای واعظی افزود: «نیاز است تلاش ملی در پیوند به روند صلح شکل گیرد و با در نظر داشت دیدگاه‌های نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، احزاب و چهره‌های سیاسی و تمام اقشار جامعه توحید شود و روی خطوط سرخ دولت در گفت‌وگوهای صلح اقدام شود.»‌

هم‌چنان شماری از دسته‌های انتخاباتی دیگر نیز با نشر خبرنامه‌ای حکومت را به در انحصارگیری صلاحیت و تصمیم‌گیری در مورد صلح متهم کرده‌اند. احمدولی مسعود، ابراهیم الکوزی، عبدالحکیم تورسن، رحمت‌الله نبیل، شهاب حکیمی، شیدامحمد ابدالی، عنایت‌الله حفیظ، غلام‌فاروق نجرابی، فرامرز تمنا، محمدحنیف اتمر، نوررحمن لیوال و نورالحق علومی‌‌از اعضای ۱۲ تیم انتخاباتی هستند که ترکیب فعلی شورای مصالحه را نپذیرفته‌اند.

این دسته‌های انتخاباتی خواهان تغییر ترکیب اعضای این شورا شده‌ و افزوده‌اند که باید در پیوند به تمامی مسایل بزرگ ملی، به خصوص مسأله صلح با آنان مشورت صورت گیرد. به گفته‌ی آنان در غیر این صورت هیچ تصمیم یک‌جانبه‌ای نمی‌تواند همه‌پذیر باشد و منافع ملی کشور را تأمین کند.

این در حالی است که  نشست بین‌الافغانی قطر در اوایل ثور برگزار می‌شود. محمدعمر داوودزی، سخنگوی شورای رهبری مصالحه می‌گوید، این نشست در وقت معین آن برگزار خواهد شد و نماینده‌گان حکومت، احزاب و چهره‌های سیاسی در این نشست دیدگاه‌های‌شان را با نماینده‌گان گروه طالبان ردوبدل خواهند کرد. آقای داوودزی نشست بین‌الافغانی قطر را زمینه‌ساز مذاکرات رسمی گروه طالبان با حکومت افغانستان خواند و گفت، ششمین دور دیدار رسمی نماینده ویژه امریکا با گروه طالبان نیز معطل مفاهمه‌ی بین‌الافغانی است. به سخن او، در صورتی که مفاهمه بین‌الافغانی صورت نگیرد، احتمال می‌رود دور ششم مذاکرات امریکا با گروه طالبان نیز برگزار نشود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا