رویدادهای داخلی

ارگ: عبدالله شکایتش درباره‌ی لویه‌جرگه را با غنی در میان نگذاشته است

افغان رادیو، کابل: ارگ ریاست جمهوری در واکنش به تحریم لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح از سوی عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی گفته است که آقای عبدالله شکایت و نگرانی‌اش را درباره‌ی این لویه‌جرگه با رییس جمهور غنی در میان نگذاشته بود.

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوکش نوشته است: «تیم ثبات و هم‌گرایی تا اکنون نگرانی و شکایتش را در مورد لویه‌جرگه مشورتی صلح با رییس جمهور محمداشرف غنی شریک نکرده بود. قرار است رییس جمهور غنی در دیدارش با داکتر عبدالله عبدالله، شکایت و نگرانی تیم مذکور را استماع نماید و تصامیم مناسب در زمینه اتخاذ گردد.»

پیش‌تر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله‌ عبدالله اعلام کرده بود که برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح را «ممد به حل مشکلات موجود» در افغانستان نمی‌داند و به همین دلیل در این لویه‌جرگه شرکت نمی‌کند. در خبرنامه‌ی دسته‌ی انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی آمده است: «ما در تیم ثبات و هم‌گرایی، نه در سطح احزاب و شخصیت‌های شامل این تیم و نه در سطح حکومت، تا این مرحله، طرف مشورت برای برگزاری چنین نشستی نبوده‌ایم و در عین حال، دلایل مقنعی برای این نشست سراغ نداریم.»

قرار است لویه‌جرگه مشورتی صلح به هدف تعیین «حدود و چارچوب مذاکره با تحریک طالبان» و «تعریف و چگونه‌گی دست‌یابی به صلح» در نهم ثور سال جاری در کابل برگزار شود.

در حال حاضر کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح سرگرم آماده‌گی برای برگزاری این لویه‌جرگه است. بر اساس معلومات این کمیسیون، روند گزینش اعضای اشتراک‌کننده در لویه‌جرگه مشورتی صلح در ۳۳ ولایت تکمیل شده است و پی‌گیری امور باقی‌مانده این روند نیز به شدت جریان دارد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا