اداره‌ی هواشناسی از بارش شدید باران و وقوع سیل در ۲۲ ولایت هشدار داد

افغان رادیو، کابل: ریاست هواشناسی از بارش شدید باران همراه با رگ‌بار رعد و برق و وقوع سیل مدهش در ۲۲ ولایت در روزهای یک‌شنبه، دوشنبه و سه‌شنبه هفته‌ی جاری هشدار داده است.

محمدنسیم مرادی، آمر پیش‌گویی ریاست هواشناسی در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که این ولایت‌ها شامل هرات، فراه، بادغیس، فاریاب، سرپل، سمنگان، بامیان، غور، دایکندی، ارزگان، غزنی، پکتیکا، خوست، لوگر، زابل، کابل، ننگرهار، بدخشان، هلمند، قندهار، کنر و نورستان می‌شود.

آمر پیش‌گویی ریاست هواشناسی تصریح کرد که بیش‌ترین میزان بارنده‌گی در ولایت‌های هرات، فراه، غور، بادغیس، هلمند، دایکندی، ارزگان، غزنی، پکتیا، خوست، نورستان، ننگرهار، میدان‌وردک، لوگر، ننگرهار و کابل به وقوع خواهد پیوست. آقای مرادی هم‌چنان گفته است که این بارنده‌گی‌ها بین ۳۰ تا ۷۰ میلی ‌متر در این ولایت‌ها پیش‌بینی شده است. آمر پیش‌گویی ریاست هواشناسی میزان بارنده‌گی‌ها و احتمال جاری شدن سیلاب را شدید توصیف کرد که ممکن آسیب‌های مالی و جانی نیز در پی داشته باشد.

آقای مراد گفت: «سیستم‌های فشار پایین به روز چهارشنبه گذشته وارد کشور شده است. در بعضی از ولایت‌ها بارنده‌گی‌ها به شکل پراکنده در حال حاضر جریان دارد.» او افزود که سیستم فشار پایین کتله‌های هوا در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جار شدت بیشتر می‌یابد و سبب بارنده‌گی شدید باران و جاری شدن سیل در اکثر مناطق کشور خواهد شد.

روز گذشته وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث نیز گفته بود که «موج قدرت‌مندی» از باران‌های آب‌خیز وارد کشور شده است. این موج از باران‌های آب‌خیز از مرزهای غربی وارد شده است. این وزارت پیش‌بینی کرده بود که بارنده‌گی نسبتاً در ولایت‌های هرات، بادغیس، فاریاب، ارزگان، غزنی، دایکندی، شمال هلمند، قندهار، شمال نیمروز، تمام ولایت‌های شرقی، کابل، فراه و ولایت‌های مرکزی متصور است. 

این در حالی است که شماری از ولایات از دوازدهم حوت پارسال تا پانزدهم حمل امسال سه بار شاهد بارش شدید باران و وقوع سیل مدهش و مرگ‌بار بوده‌اند. دست‌کم ۱۵۰ نفر در پی جاری شدن سیل در این مدت در ولایات مختلف جان باخته‌اند. بیش‌ترین تلفات و خسارات به ولایات هرات، بادغیس، فاریاب و کندهار رسیده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن