افغانستانرویدادهای داخلی

سازمان ملل لغو ممنوعیت سفر ۱۱ عضو طالبان را تأیید کرد

افغان رادیو، کابل: در آستانه ششمین دور مذاکرات رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان، شورای امنیت سازمان ملل متحد ممنوعیت سفر ۱۱ عضو هیأت مذاکره‌کننده گروه طالبان را برای مدت معین لغو کرده است.

در یک خبرنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است که این افراد از تاریخ ۱ اپریل تا ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی تنها برای شرکت در مذاکرات صلح می‌توانند سفر کنند.

گروه طالبان روز جمعه اعلام کرده بود که ممنوعیت سفر شماری از اعضای هیأت مذاکره‌کننده این گروه برداشته شده است. 

براساس خبرنامه سازمان ملل متحد، ملا عبدالغنی برادر (عبدالاحمد ترک)، شیرمحمد استانکزی (پادشاه خان)، ضیاءالرحمان مدنی، عبدالسلام (حنیف‌علی مردان‌گل)، شهاب‌الدین دلاور، عبداللطیف منصور، امیرخان متقی، عبدالحق واثق، خیرالله خیرخواه، نورالله نوری و فضل‌محمد مظلوم از اعضای گروه طالبان هستند که برای مدت نه ماه ممنوعیت سفرشان از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد لغو شده است.

سازمان ملل هم‌چنان دسترسی این افراد را به بخشی از دارایی‌های راکد شده‌شان نیز فراهم کرده است تا از آن برای هزینه سفر استفاده کنند.

با این حال روشن نیست که ممنوعیت سفر اعضای هیأت مذاکره‌کننده گروه طالبان به درخواست کدام کشور یا گروه رفع شده است، اما هریک از کشوهاری عضو دایم شورای امنیت صلاحیت رفع محدودیت افراد شامل فهرست سیاه را دارد. اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، شامل امریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا می‌شود. براساس گزارش‌ها روسیه ممنوعیت سفر عباس استانکزی و دیگر اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان را که در نشست مسکو در اواسط ماه دلو سال گذشته شرکت کرده بودند، برداشته بود.

تاکنون حکومت افغانستان به صورت رسمی در واکنش به رفع محدودیت سفر اعضای بلندپایه طالبان، اعلام موضع نکرده است.

واکنش حکومت در گذشته در قبال سفرهای هیأت مذاکره‌کننده گروه طالبان به شماری از کشورهای منطقه، یک‌دست نبوده است. سال گذشته حکومت در دو مورد نسبت به سفر هیأت مذاکره‌کننده دفتر قطر گروه طالبان به پاکستان و روسیه واکنش منفی نشان داد و در اعتراض به این سفرها به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرده بود؛ اما نسبت به سفرهای این هیأت به ایران و امارات متحده عربی – که این سفرها نیز پارسال انجام شد- واکنش منفی نداشت.    

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا