افغانستانرویدادهای داخلی

تهدید طالبان، فعالیت سازمان جهانی صحت در افغانستان را متوقف کرد

افغان رادیو، کابل: پس از توقف فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان، سازمان جهانی صحت نیز فعالیت خود را در کشور متوقف کرده است. این تصمیم پس از تهدید گروه طالبان گرفته شده است. گروه طالبان پیش‌تر اعلام کرده بود که پس از این مانع فعالیت «صلیب سرخ جهانی و سازمان جهانی صحت» در افغانستان می‌شود. این گروه در خبرنامه‌ای گفته بود که این دو سازمان فعالیت‌های مشکوک دارند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ پیش‌تر اعلام کرده بود که فعالیت خود را در افغانستان متوقف می‌کند.

در همین حال، رسانه‌ها به نقل از طارق یاسا ویچ، سخنگوی سازمان جهانی صحت گزارش داده‌اند که این سازمان فعالیت خود را در افغانستان متوقف می‌کند. او گفته است که از پیامدهای توقف فعالیت این سازمان در افغانستان نگران است. 

در خبرنامه‌ای که از سوی طالبان در این مورد نشر شده بود، آمده است که با توجه به وضعیت جنگی در کشور، بعضی نهادهای کمک‌رسانی، کارهای‌شان را به شکل مناسب عیار نمی‌سازند و تعهدات‌شان را به این گروه به شکل درست آن اجرا نمی‌کنند. در خبرنامه این گروه در ادامه آمده است: «اداره جهانی صلیب سرخ تعهداتی را که با مسوولان امارت اسلامی کرده بود، عملاً اجرا نمی‌کند و هم‌چنان در تطبیق کمپین واکسیناسیون از سوی «دبلیو.ایچ.او»، سازمان صحی جهان، بر‌علاوه از ملحوظات امنیتی بعضی حرکات مشکوک نیز مشاهده شده است. بناءً کمیسیون امور نظامی لازم دانست که تا امر ثانی فعالیت‌های هر‌دو اداره مذکور در سراسر کشور بند و تضمین امنیت مسوولان آن‌ها مسوولیت مجاهدین نمی‌باشد.»

سازمان جهانی صحت، علاوه بر هم‌آهنگ‌کردن تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش بیماری‌های عفونی مانند مالاریا و ایدز، از برنامه‌هایی برای پیش‌گیری و درمان چنین بیماری‌ها و تولید و توزیع واکسین‌های مؤثر و بی‌خطر و شیوه‌های تشخیصی داروها در کشور حمایت می‌کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا