افغانستانرویدادهای داخلی

آلمان جواز فروش سلاح به عربستان و امارات را صادر کرد

رسانه‌های آلمانی گزارش کرده‌اند که دولت این کشور برای از‌سرگیری صادرات برخی تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی، مجوزهای محدودی صادر کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آلمان حدود سه ماه پیش فروش سلاح به هر‌یک از طرف‌های درگیر در جنگ یمن را ممنوع اعلام کرد؛ تصمیمی که با استقبال شبه‌نظامیان حوثی مواجه شد. اکنون بی‌بی‌سی به نقل از رسانه‌های آلمانی گزارش داده است که شورای امنیت آلمان به طور محرمانه، با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم و وزیران ارشد این کشور، تصمیم گرفته است که در واکنش به اعتراض متحدان اروپایی‌اش، اجازه دهد فروش تسلیحاتی که به طور مشترک با این کشورها ساخته شده از سر گرفته شود.

در عین حال رسانه‌های آلمانی گزارش کرده‌اند که محدودیت فروش سلاح‌هایی که منحصراً ساخت آلمان هستند، دو هفته پیش تمدید شده و هم‌چنان پابرجا است.

حزب چپ آلمان تصمیم دولت برای برداشتن ممنوعیت صادرات سلاح به عربستان را محکوم کرده است.

تصمیم آلمان برای ممنوعیت صادرات سلاح به عربستان به دنبال رسوایی قتل جمال خاشقجی اعلام شد؛ منتقد سعودی که پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد و تلاش حکومت عربستان برای لاپوشانی قتل او انتقادهای گسترده بین‌المللی را به دنبال داشت.

پس از قتل جمال خاشقجی، منتقدان حمایت قدرت‌های غربی از عربستان، فشار سیاسی زیادی برای تغییر رابطه با این کشور آوردند و از جمله انتقادها از مداخله نظامی عربستان و متحدانش در یمن بالا گرفت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا