افغانستانرویدادهای داخلی

وزارت دفاع: طالبان با اعلام عملیات «الفتح» در پی خلق مورال کاذب است

افغان رادیو، کابل: پس از آن‌که گروه طالبان عملیات بهاری خود را تحت نام «الفتح» اعلام کرد، وزارت دفاع ملی گفته است که گروه طالبان با اعلام این عملیات می‌خواهد برای جنگ‌جویان خود «مورال کاذب» خلق کند. 

در یک خبرنامه وزارت دفاع ملی که روز جمعه، ۲۳ حمل در واکنش به اعلام عملیات بهاری گروه طالبان نشر شد، آمده است که این گروه پس از شکست‌های متواتر در برابر نیروهای امنیتی، می‌خواهد «مورال کاذب برای جنگ‌جویان خود خلق کند و از همین رو، به پروپاگندا و تبلیغات اتکا می‌کند.»

وزارت دفاع ملی تصریح کرده است که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از قابلیت‌ها و مهارت‌های جنگی بیش‌تری برخوردار شده‌اند. هم‌چنان گفته شده است که نیروهای هوایی به صورت درست آموزش دیده و به قابلیت اجرای عملیات مستقلانه هوایی و هدف‌مند دست یافته‌اند و هرنوع تهدیدات احتمالی گروه طالبان را دفع خواهند کرد. 

پیش‌تر گروه طالبان اعلام کرده بود که عملیات بهاری این گروه در برابر نیروهای افغان و حمایت قاطع آغاز شده است. همه سال با آغاز فصل بهار، شدت جنگ میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان افزایش می‌یابد و هر دو طرف آماده‌گی‌شان را برای اجرای عملیات بهاری اعلام می‌کنند.

حکومت افغانستان در سیزدهم ماه جاری، پلان امنیتی و عملیاتی خالد را برای سال ۱۳۹۸ خورشیدی تصویب کرد. پلان امنیتی خالد به هدف بهبود وضعیت امنیتی سراسر کشور به خصوص شهرها و شاهراه‌ها، سرکوب دشمن، شناسایی ساحات زیر تهدید، تدابیر امنیتی انتخابات، جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، حفاظت و جابه‌سازی درست نیروهای امنیتی اجرا و عملی خواهد شد.  

از جانب دیگر، در آستانه گفت‌وگوهای صلح بارها مقام‌های بلندپایه حکومتی و امنیتی کشور از تشدید جنگ در کشور خبر داده است.

محمداشرف غنی رییس جمهور کشور در سوم ماه حمل گفته بود که هربار با مطرح شدن صلح، جنگ برای امتیازطلبی شدت می‌یابد، اما تشدید جنگ برای امتیازطلبی نباید سبب سراسیمه‌گی در کشور شود. آقای غنی پیش از این نیز بارها گفته بود که دشوارترین مرحله جنگ، زمان پیش از برقراری صلح است که در آن جنگ تشدید می‌یابد.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی در هشتم حمل در نشست امنیتی ولایت‌های شمال و شمال‌شرق در شهر مزارشریف، گفته بود که سال ۱۳۹۸ از لحاظ امنیتی سالی دشوار خواهد بود و گروه طالبان به منظور امتیازگیری در گفت‌وگوهای صلح، برای تشدید جنگ آماده‌گی می‌گیرند و نیروهای امنیتی و دفاعی نیز باید آماده‌گی کامل داشته باشند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا