افغانستانرویدادهای داخلی

در پی تهدید طالبان، صلیب سرخ فعالیت خود را در افغانستان متوقف کرد

افغان رادیو، کابل: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ فعالیت خود را در افغانستان متوقف کرده است. این تصمیم پس از تهدید گروه طالبان گرفته شده است. گروه طالبان پیش‌تر اعلام کرده بود که پس از این مانع فعالیت «صلیب سرخ جهانی و سازمان صحی جهان» در افغانستان می‌شود. این گروه در خبرنامه‌ای گفته بود که این دو سازمان فعالیت‌های مشکوک دارند.

بی‌بی‌سی فارسی به نقل از رابین واودا، مسوول ارتباطات کمیته صلیب سرخ در افغانستان نوشته است که این نهاد نگران امنیت کارمندان خود در افغانستان است و تلاش دارد این مشکل را از طریق گفت‌وگو حل کند. او افزوده است: «ما باید با آن‌ها [طالبان] تماس بگیرم تا بدانیم که دقیقاً چرا کار ما را متوقف کرده‌اند. چیزی که در اعلامیه آن‌ها آمده، خیلی روشن نیست.»

از سویی هم، در خبرنامه طالبان آمده است که با توجه به وضعیت جنگی در کشور، بعضی نهادهای کمک‌رسانی، کارهای‌شان را به شکل مناسب عیار نمی‌سازند و تعهدات‌شان را به این گروه، به شکل درست آن اجرا نمی‌کنند. در خبرنامه این گروه در ادامه آمده است: «اداره جهانی صلیب سرخ تعهداتی را که با مسوولان امارت اسلامی کرده بود، عملاً اجرا نمی‌کند و هم‌چنان در تطبیق کمپین واکسیناسیون از سوی «دبلیو ایچ او»، سازمان صحی جهان، بر‌علاوه از ملحوظات امنیتی بعضی حرکات مشکوک نیز مشاهده شده است. بناءً کمیسیون امور نظامی لازم دانست که تا امر ثانی فعالیت‌های هر‌دو اداره مذکور در سراسر کشور بند و تضمین امنیت مسوولان آن‌ها مسوولیت مجاهدین نمی‌باشد.»

گروه طالبان در اواسط ماه آگست سال گذشته میلادی نیز تضمین امنیت کارمندان صلیب سرخ را لغو‌شده اعلام کرده بود. در اعلامیه آن زمان این گروه گفته شده بود که گویا این سازمان مکلفیت‌های خود را برای حمایت از اعضای گروه طالبان در زندان کابل به درستی انجام نمی‌دهند.

این گروه برای این ادعای خود، به عدم توجه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به اعتصاب هزاران زندانی گروه طالبان در زندان پلچرخی کابل اشاره کرده بود. صلیب سرخ از وضعیت زندان‌ها نظارت می‌کند و برای زندانیان خدمات صحی فراهم می‌سازد.

صلیب سرخ با داشتن مصونیت همه‌ی جناح‌های درگیر، در همه‌ی نقاط افغانستان به فعالیت‌های خود بدون محافظان امنیتی و موترهای زرهی ادامه می‌دهد. این سازمان حتا در مناطقی که تحت کنترل گروه طالبان است، نیز فعالیت دارد. کمک به اسیران جنگی، عرضه خدمات توان‌بخشی به معلولان، خدمات صحی به قربانیان جنگ، توزیع مواد غذایی و غیرغذایی، کمک به بی‌جا‌شده‌گان داخلی و خدمات آب‌رسانی از فعالیت‌های صلیب سرخ در کشور است.

از سویی هم سازمان جهانی بهداشت، علاوه بر هم‌آهنگ‌کردن تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش بیماری‌های عفونی مانند مالاریا و ایدز، از برنامه‌هایی برای پیش‌گیری و درمان چنین بیماری‌ها و تولید و توزیع واکسین‌های مؤثر و بی‌خطر و شیوه‌های تشخیصی داروها در کشور حمایت می‌کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا