افغانستانرویدادهای داخلی

عمران‌خان: فعالیت حامیان مجاهدین افغان در پاکستان متوقف می‌شود

افغان رادیو، کابل: نخست‌وزیر پاکستان از متوقف شدن فعالیت گروه‌هایی در خاک پاکستان خبر داده است که به گفته او، به منظور حمایت از مجاهدین افغان ایجاد شده بود. عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، روز سه‌شنبه، بیست حمل در صحبت با جمعی از خبرنگاران خارجی در اسلام آباد-پاکستان گفته است، هنگامی‌ که جهاد در افغانستان به پایان رسید، گروه‌های مسلحی که به منظور حمایت از مجاهدین افغان در پاکستان ایجاد شده بود، باید منحل می‌شد. نخست‌وزیر پاکستان فعالیت این گروه‌ها را در کشورش پذیرفته و گفته است که ادامه فعالیت گروه‌های حمایت‌کننده مجاهدین افغان متوقف خواهد شد. بر اساس گزارش‌ها، نخست وزیر پاکستان گفته است این گروه ها توسط ارتش پاکستان ایجاد شده و اکنون نیازی برای بقای آن احساس نمی‌شود.

آن‌چنانی که نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید، ارتش و اداره استخبارات پاکستان (ISI) متعهد‌اند تا این گروه‌ها را در خاک پاکستان از بین ببرند. او این اقدام حکومت پاکستان را بی‌پیشنه دانسته و گفته است، اسلام آباد تصمیم گرفته تا ۳۰ هزار مدرسه را در این کشور تحت کنترول حکومت بیاورد.

سخنان نخست‌وزیر پاکستان مبنی بر متوقف ساختن فعالیت حامیان گروه‌های جهادی در پاکستان در حالی مطرح شده است که بدهی خارجی این کشور از ۹۹ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دالر فراتر رفته و به بالاترین سطح در تاریخ این کشور رسیده است. هم‌چنان زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در هفته گذشته هشدار داده است، در صورتی که سیاست حکومت پاکستان در برابر افغانستان تغییر نکند، رابطه ایالات متحده امریکا که یکی از حمایت‌کننده‌گان مالی پاکستان به شمار می‌آید، با این کشور بهبود نخواهد یافت.

هم‌چنان جنرال کنت میکنزی، فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا در نخستین سفرش به پاکستان روز گذشته با آقای عمران‌خان دیدار کرده است. بر‌اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، آقای میکنزی در این دیدار روی روند صلح افغانستان صحبت کرده، اما جزییات بیش‌تر این نشست همگانی نشده است.

با این حال نخست وزیر پاکستان می‌گوید، این تصمیم براساس فشارهای بیرونی گرفته نشده؛ بلکه این تصمیم خود حکومت پاکستان است. آقای خان افزوده است: «برای آینده کشور، ما تصمیم گرفته‌ایم، این کشور تصمیم گرفته است، فشارهای بیرونی را فراموش کنید. ما گروه‌های مسلح را نمی‌گذاریم که فعالیت کنند.»

این در حالی است که حکومت افغانستان همواره پاکستان را حامی‌ گروه‌های تروریستی دانسته و بارها از حکومت این کشور خواسته است تا لانه‌های تروریستی را در خاکش از بین ببرد. هم‌چنان ارتش و استخبارات پاکستان در سطح بین‌المللی به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا