افغانستانرویدادهای داخلی

دومین نشست شورای رهبری مصالحه در ارگ برگزار شد

افغان رادیو، کابل: شورای رهبری مصالحه با نشر خبرنامه‌ای از برگزاری دومین نشست این شورا در ارگ ریاست جمهوری خبر داده است. در خبرنامه این شورا آمده است که در این نشست روی آماده‌گی برای گفت‌وگوی بین‌الافغانی که قرار است در آغاز ماه ثور سال روان خورشیدی در شهر دوحه برگزار شود، بحث و مداقه صورت گرفت.

خبرنامه هم‌چنان افزوده است که پس از استماع گزارش‌ها تصمیم گرفته شد که کمیته‌های موظف به کارشان ادامه دهند و گزارش‌ نهایی‌شان را روز شنبه، بیست‌وچهارم حمل به مجلس بعدی شورای رهبری مصالحه ارایه کنند.

هر چند قرار بود در نشست امروزی شورای مصالحه، چهار کمیته که برای مشخص ساختن خطوط سرخ گفت‌وگو با گروه طالبان، گزینش هیات مذاکره‌کننده همه‌شمول، انکشاف شورای مصالحه و طرزالعمل وظایف هیات مذاکره‌کننده، موظف شده بودند، پیش‌نویس خود را برای تصویب در این نشست ارایه کنند. نشست امروزی شورای رهبری مصالحه اما به دلیل نامعلوم به هفته بعدی به تعویق افتاده است.

از این پیش، اعضا و کارکرد شورای رهبری مصالحه با انتقاد شماری از دسته‌های انتخاباتی رو‌به‌رو شده بود. دسته‌های انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری روز گذشته با نشر خبرنامه‌ای گفته‌اند که هیچ نهادی به شمول حکومت صلاحیت انحصاری تصمیم‌گیری در مورد صلح را ندارد و نامزدان، «شورای عالی مصالحه» را همه‌شمول ندانسته و ترکیب فعلی آن را نمی‌پذیرند.

احمدولی مسعود، ابراهیم الکوزی، عبدالحکیم تورسن، رحمت الله نبیل، شهاب حکیمی، شیدامحمد ابدالی، عنایت الله حفیظ، غلام‌فاروق نجرابی، فرامرز تمنا، محمدحنیف اتمر، نور رحمن لیوال و نورالحق علومی ‌از اعضای ۱۲ تیم انتخاباتی هستند که ترکیب فعلی شورای مصالحه را نپذیرفته‌اند.

این دسته‌های انتخاباتی خواهان تغییر ترکیب اعضای این شورا شده‌اند و افزوده‌اند، باید در پیوند به تمامی مسایل بزرگ ملی، به خصوص مساله صلح با آنان مشورت صورت گیرد. به گفته آنان در غیر این صورت هیچ تصمیم یک‌جانبه‌ای نمی‌تواند همه‌پذیر باشد و منافع ملی کشور را تأمین کند.

این در حالی است که نخستین نشست این شورا روز یک‌شنبه، هجدهم حمل برگزار شد. اعضای شورای مصالحه در این نشست توافق کردند تا هیات بزرگی را به شمول نمایندگان حکومت برای شرکت در نشست بین‌الافغانی آینده قطر معرفی کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا