ادب و فرهنگ

منار تاریخی جام در ولایت غور بازسازی می شود

افغان رادیو افغانستان-ارگ ریاست جمهوری می گوید که رییس جمهور دستور ترمیم منار جام ولایت غور را داده است.

ارگ امروز چهارشنبه (۲۱حمل) با نشر خبرنامه گفته که رئیس جمهور در جلسه کابینه وزارت اطلاعات و فرهنگ را مؤظف نموده که طبق فیصله شورای وزیران در هماهنگی وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله، زمینه سفر هیئتی با عضویت نماینده اداره عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست جمهوری را به ولایت غور جهت ترمیم منار جام مهیا سازد.

پیش از این مقام های محلی در ولایت غور به رسانه ها گفته بود که اگر چاره ای اساسی برای این منار تاریخی جام سنجیده نشود، ممکن است سال آینده آنها نتوانند این اثر باستانی را سر پا نگهدارند.

گفته می شود منار جام را در عکسهای قدیمی اش، راست قامت دیده می شد، حالا اما اندکی به طرف هریرود کج شده که دیوار های محافظتی این منار در زمستان گذشته تخریب شده بود و امسال به هزینه چهارصد هزار افغانی از بودجه اضطرای اداره محلی غور، دیوار کوچکی اطراف منار ساخته شده است.

منار جام با ۶۴ متر ارتفاع و ۸۰۰سال قدمت، کهن سال‌ترین منار آجری جهان و شاهکاری از دوره غوریان است که در سده های دهم و یازدهم میلادی از آسیای میانه تا هند را تحت کنترل خود درآورده بودند.

این منار در سال ۲۰۰۲ میلادی از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو، در فهرست میراث های فرهنگی جهان ثبت شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا