رویدادهای خارجی

‘عربستان تا یکسال به تکنالوژی هسته‌ای دست می‌یابد’

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که عربستان سعودی تا حدود یک ‌سال دیگر ساختمان نخستین کورۀ اتمی خود را تکمیل کرده و از تکنالوژی انرژی هسته‌ای برخوردار خواهد شد.

رابرت کیلی، متخصص تکنالوژی هسته‌ای بر بنیاد تصاویر ماهواره‌ای گوگل به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که این تاسیسات بسیار کوچک بوده و نشان می‌دهد که برای مقاصد تحقیقاتی ساخته شده است. او گفته است “عربستان تا یکسال به تکنالوژی انرژی هسته‌ای دست می‌یابد”.

اما شماری از آگاهان امور هسته‌ای این اقدام عربستان سعودی را هشدار دهنده خوانده و از اهداف ریاض و پابندی آن به میثاق های بین المللی عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای ابراز تردید کرده اند.

با اینحال، وزارت انرژی عربستان سعودی در پی نشر تصاویر ماهواره‌ای این تاسیسات با نشر اعلامیه‌ای گفته است که ساختن این تاسیسات “برای فعالیت‌های کاملا صلح آمیز علمی، پژوهشی و آموزشی بوده و در تطابق کامل با توافقات بین المللی” انجام شده است.

در این اعلامیه آمده است که ساخت و ساز این تاسیسات با شفافیت کامل و رعایت میثاق های بین المللی صورت گرفته است و دروازۀ آن به روی مفتشین باز خواهد بود.

پیش از آنکه ریاض این کورۀ کوچک هسته‌ای را به بهره برداری بگذارد، بر اساس قوانین بین المللی باید بازرسان ادارۀ بین المللی انرژی اتمی آن را تفتیش کرده و برای آن جواز فعالیت بدهند، در غیر آن فراهم آوری مواد سوخت به این کوره برای عربستان سعودی دشوار خواهد بود.

رابرت کیلی، مقام پیشین وزارت انرژی ایالات متحدۀ امریکا و رئیس پیشین ادارۀ بین المللی انرژی اتمی گفته است که عربستان سعودی پیش از بهره برداری از این تاسیسات باید تضمین های لازم بین المللی را بدهد که اهداف نظامی را دنبال نمی‌کند.

آقای کیلی نخستین کسی بود که تاسیسات هسته‌ای عربستان سعودی را که در شهرک علوم و تکنالوژی ملک عبدالعزیز در نزدیکی ریاض موقعیت دارد، از طریق تصاویر ماهواره‌ای گوگل شناسایی کرد.

گفته می‌شود که کورۀ هسته‌ای عربستان سعودی با ارتفاع ده متر و قطر ۲.۷ متر توسط یک شرکت دولتی ارجنتاینی ساخته شده است.

عربستان سعودی برای رسیدن به مقاصد توسعه‌ای و بلندپروازانۀ خود تا سال ۲۰۳۰ به ۳.۲ گیگاوات انرژی ضرورت دارد که ساخت و ساز تاسیسات جدید هسته‌ای، نخستین گام برای فراهم آوری این مقدار انرژی پنداشته می‌شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا