رویدادهارویدادهای خارجی

خوشبینی بانک انکشاف آسیایی از رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۱۹

بانک انکشاف آسیایی با نشر گزارشی گفته است که این میزان رشد اقتصادی در افغانستان به دلیل پایین‌آمدن قیمت مواد غذایی به علت بهترشدن آب و هوا و رشد زراعتی در جریان سال جاری میلادی در افغانستان می‌باشد.

به گزارش افغان رادیو به نقل از اطلاعات روز، بانک انکشاف آسیایی امروز (چهارشنبه، ۱۴ حمل) اعلام کرده است که رشد اقتصادی در افغانستان در سال جاری میلادی به ۲٫۵ درصد افزایش می‌یابد.

این بانک با نشر گزارشی گفته است که این میزان رشد اقتصادی در افغانستان به دلیل پایین‌آمدن قیمت مواد غذایی به علت بهترشدن آب و هوا و رشد زراعتی در جریان سال جاری میلادی در افغانستان می‌باشد.

در این گزارش آمده است که رقم رشد اقتصادی در سال آینده (۲۰۲۰ میلادی) به سه درصد افزایش خواهد یافت، حال‌آنکه این رقم در سال گذشته (۲۰۱۸ میلادی) ۲٫۲ درصد بوده است.

کمک 31 میلیون دالری بانک انکشاف آسیایی برای سروی و دیزاین تونل سالنگ


©
Photo / وزارت مالیه

بانک انشکاف آسیایی در گزارشش عامل اصلی پایین بودن میزان رشد اقتصادی کشور را چالش‌های امنیتی، سیاسی، خشک‌سالی و چالش‌های اقتصادی کشورهای همسایه دانسته است.

در گزارش عدم دسترسی کافی به منابع انرژی و حاصل‌دهی پایین زراعتی و مسایل امنیتی، دو موردی است که در رشد اقتصادی افغانستان مؤثر می‌باشد.

در این گزارش همچنان تأکید شده است که افغانستان برای داشتن رشد دراز مدت اقتصای باید زیربناهایش را به‌منظور جلب سرمایه‌گزاری‌های خصوصی انکشاف دهد و برای رسیدن به این اهداف هم باید منبع مالی زیاد و پایدار را تأمین کند.

بانک انکشاف آسیایی به نقل از پلان ملی زیربناها آورده است که یک میلیارد دالر میان سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ افغانستان برای ساخت زیربناها نیاز است.

بانک انکشاف آسیایی در حالی از پیش‌بینی رشد ۵٫۲ درصدی اقتصادی سال روان میلادی در افغانستان خبر می‌دهد که میزان رشد ۲٫۲ درصدی اقتصادی سال گذشته را نیز، ۲٫۵ درصد پیش‌بینی کرده بود.

افغانستان از سال ۲۰۰۱ میلادی به این طرف، بیشترین رشد اقتصادی را با رقم ۲۱ درصدی در سال ۲۰۰۹ و کم‌ترین آن را با رقم ۱٫۱ درصدی در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۱۵ میلادی داشته است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا