ادب و فرهنگ

نام‌ مکاتب «تک واژه» می‌شود

افغان رادیو افغانستان-وزارت معارف با تهیه لایحه‌ی جدیدی برای نام‌گذاری موسسات تعلیمی، اعلام کرده که تا حد امکان نام‌های مکاتب «تک واژه» خواهد شد.

این لایحه در پنج فصل و نه ماده براساس ماده پنجاه‌ویکم قانون معارف تهیه و برای نظرخواهی در سایت وزارت معارف گذاشته شده است. وزارت معارف می‌افزاید که این لایحه به منظور تنظیم امور مربوط به نام‌گذاری موسسات تعلیمی و جلوگیری از نام‌گذاری‌های سلیقه‌یی و غیرمعیاری تدوین شده است.

وزارت معارف می‌گوید که لایحه نام‌گذاری موسسات تعلیمی از طرف ریاست عمومی پلان و ارزیابی تسوید، در ریاست دارالانشای شورای علمی معارف تدقیق، تایید و از جانب وزیر معارف منظور شده و نافذ می‌باشد.

در این لایحه‌ آمده است که موسسات تعلیمی مطابق به ارزش‌های اسلامی و ملی و معیارهای مشخص بنام‌های مشاهیر تاریخ اسلام و افغانستان، اشخاص علمی و فرهنگی، نام‌های فعلی و قدیمی مناطق، شهرها، کوه‌ها و دریاهای کشور نام‌گذاری می‌شوند.

وزارت معارف تاکید کرده که نام‌های مکاتب تا حد امکان «تک واژه» خواهند شد و درصورت ممکن نبودن آن، از سه کلمه ترکیب خواهند شد. هم‌چنین نام‌های مکاتب به دو لسان رسمی کشور تحریر می‌شوند و در عین‌حال، این نام‌ها فریبنده که باعث بروز حساسیت‌های سیاسی، قومی و گروهی شوند، نخواهند بود.

هم‌چنین هر مکتب یک نام مشخص خواهد داشت و بنام یک شخص یا مکانی بیشتر از یک باب مکتب در یک ولایت نام‌گذاری نخواهد شد. همین‌طور شخصی که در قید حیات باشد، مکتبی به‌نامش نام‌گذاری نخواهد شد.

وزارت معارف در لایحه‌ نام‌گذاری موسسات تعلیمی دولتی و خصوصی، استفاده از واژه‌ها و مصطلحات خارجی را ممنوع کرده اما گفته که موسسات تعلیمی خصوصی بین‌المللی و فروعات آن از این حکم مستثنی اند. هم‌چنین مکاتب دخترانه به‌ نام‌های مشاهیر زن و مکاتب پسرانه به نام‌های مشاهیر مرد نام‌گذاری می‌شوند.

وزارت معارف در عین‌حال تاکید کرده که نام موسسه تعلیمی دولتی از باشندگان محل پیشنهاد و به ریاست معارف کابل فرستاده می‌شود. ریاست معارف شهر کابل نام پیشنهاد شده را در سطح همان ولایت مورد بررسی قرار می‌دهد و هرگاه کدام مکتب دیگری به همان نامی که از سوی باشندگان یک محل پیشنهاد شده در آن ولایت وجود نداشته باشد، برای طی مراحل بعدی به کمیسیون نام‌گذاری مکاتب می‌فرستد. کمیسیون نام‌گذاری مکاتب ده عضو دارند که تمامی اعضای آن را مسوولان ارشد خود وزارت معارف تشکیل می‌دهند. در راس این کمیسیون وزیر معارف قرار دارد.

نام‌های حساسیت‌‌برانگیز تغییر می‌‌کند

وزارت معارف در لایحه‌ نام‌گذاری مکاتب گفته است که نام موسسات تعلیمی که قبلاً به اسم اشخاص علمی، فرهنگی، تاریخی و ملی مسمی شده تغییر نمی‌کند. این وزارت تاکید کرده که تنها نام‌های مکاتبی تغییر خواهد کرد که حساسیت‌‌برانگیز باشند. هم‌چنین موسسه‌ی تعلیمی که یک‌بار تغییر نام داده باشد، دوباره تغییر نمی‌کند. نام موسسات تعلیمی که به اسم محلات نام‌گذاری شده، در صورتی که نادرست و ناموزون نباشد نیز تغییر نخواهد کرد. براساس این لایحه، نام مکاتب پس از موافقه شورای اولیای دانش‌آموزان، آموزگاران و باشندگان محل تغییر خواهد کرد.

این لایحه در حالی طرح و تدوین شده است که چندین مکتب دارای یک نام اند و هم‌چنین نام‌های برخی از مکاتب طولانی و نزدیک به یک جمله است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا