رویدادهارویدادهای خارجی

توقف فعالیت دادگاه‌های نظامی در پاکستان

جهان

.


۰

۰

۰

دادگاه‌های نظامی در پاکستان که با هدف محاکمه غیرنظامیان متهم به فعالیت‌های تروریستی ایجاد شده بودند، از روز (یکشنبه) به کار خود پایان داد.

 گزارش شده است که، احزاب مخالف با ادامه فعالیت آنها مخالفت کردند و برخی هم در خصوص ادامه فعالیت آنها گفته‌اند که تصمیمی در این‌باره نگرفته‌اند. در سال ۲۰۱۷ و دو سال پس از ایجاد آنها، این دادگاه‌ها با رای پارلمان توانستند به کار خود تاکنون ادامه دهند.

این دادگاه‌ها در سال ۲۰۱۵ و به دنبال کشته شدن بیش از ۱۳۰ دانش‌آموز در یک کتب متعلق به ارتش پاکستان در سال ۲۰۱۴ ایجاد شدند. 

پایان فعالیت حبیب بانک پاکستان در افغانستان


©
AP Photo / K.M.Chaudary

در حمله شانزدهم دسامبر ۲۰۱۴ به مکتب پیشاور، هفت نفر از نیروهای طالبان در حالی که مواد منفجر به خود بسته بودند، با بریدن حصارهای فلزی توانستند وارد این مکتب دولتی و نظامی شوند. آنها یکی پی دیگر به تمام صنف ها رفتند و بیش از ۱۵۰ نفر از جمله ۱۳۲ دانش‌آموز را کشتند و بیش از ۱۲۰ نفر را زخمی کردند. هر هفت مهاجم در این عملیات کشته شدند.

دادگاه‌های نظامی در سال ۲۰۱۵ و به دنبال کشتن بیش از ۱۳۰ دانش‌آموز در مکتب متعلق به ارتش پاکستان در سال ۲۰۱۴ ایجاد شدند.

دولت پاکستان بیش از ۷۰۰ نفر را به این دادگاها ارجاع داده است که حدود ۳۰۰ نفر آنها به اعدام محکوم شدند.

اکنون با تعلیق ادامه فعالیت این دادگاها مشخص نیست که سرنوشت تعدادی از پرونده‌های ارجاع شده به این دادگاه‌ها چه خواهد شد.

برخی از گزارش‌ها می‌گویند که تعدادی زیادی از افراد ارجاع شده به این دادگاه‌ها از اعضای طالبان پاکستان هستند.

پیشتر و به دنبال ایجاد این محاکم نظامی، مقام‌های پاکستان گفته بودند که دادگاه‌های نظامی به روند اجرای عدالت کمک می‌کنند اما گروه‌های حقوق بشری از پنهانکاری روند فعالیت این دادگاه‌ها انتقاد کرده و مدعی بوده‌اند که این دادگاه‌ها به زور از متهمان اعتراف می‌گیرند.

منتقدان همچنین می‌گویند که دادگاه‌های نظامی به طرز قابل توجهی قدرت و اختیارات ارتش پاکستان را افزایش داده‌اند.

یک کمیسیون بین‌المللی نیز پیشتر و با انتقاد از تشکیل چنین دادگاه‌هایی گفته بود که دادگاه‌های غیرنظامی در پاکستان باید تقویت شده و قضات و بازرسان پرونده‌ها اختیار و امنیت بیشتری داشته باشند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا