صحت

پنج روشی که برای سالم نگهداشتن کلیه‌ها کمک می‌کند

کلیه (گرده) یکی از اجزای حیاتی بدن است و عملکرد آن، در سلامت عمومی و کلی بدن بسیار حایز اهمیت است. بنابراین توجه کردن به عملکرد و سلامت کلیه‌ها بسیار مهم است. رعایت ۵ نکته ساده در سبک زندگی کمک خواهد کرد تا کلیه‌ها در وضعیتی خوب و سالم نگهداری شوند.

نوشیدن آب بیشتر

نوشیدن مقادیر زیاد مایعات به عملکرد صحیح و بهتر کلیه‌ها کمک می‌کند. ادرار انسان باید به رنگ کاه باشد. اگر رنگ ادرار از رنگ کاه تیره‌تر باشد، یکی از موارد محتمل کم آب بودن بدن است.

در هوای گرم یا در طول فصول گرم سال، وقتی به‌جای گرمسیری سفر می‌کنید و یا وقتی سخت ورزش می‌کنید، بدن شما نیاز به آب و مایعات بیشتری از حالت معمول دارد چراکه باید آب از دست‌ رفته توسط تعریق را دوباره جایگزین کند.

خوراکی‌های سالم

رژیم غذایی متعادل شده، ضامن دریافت تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است. باید سعی شود در رژیم غذایی از میوه‌ها، سبزی‌ها و غلاتی مثل نان، برنج و غذاهای تهیه‌ شده از آرد گندم بیشتر استفاده شود. همچنین ضروری است که از خوردن غذاهای خیلی شور (پرنمک) و خیلی چرب خودداری شود.

سفیدی تخم‌مرغ یکی از غذاهای مفید برای کلیه است. پروتئین موجود در سفیدی تخم‌مرغ منبع خوبی از پروتئین سالم برای کلیه‌ها است.

یکی دیگر از خوراکی‌های مفید برای کلیه و افرادی که دچار مشکلات کلیه هستند سیر است. برای طعم دار کردن غذاها به‌جای استفاده از نمک می‌شود از سیر استفاده کرد.

روغن‌ زیتون که یکی از منابع چربی خالی از فسفر است نیز جزو لیست خوراکی‌های خوب برای کلیه قرار می‌گیرد.

علاوه بر این موارد، خوراکی‌های متعدد دیگر مفیدی برای کلیه وجود دارد که می‌شود از آن در رژیم غذایی خود استفاده کرد. معمولاً به افرادی که دچار بیماری‌های کلیه هستند توصیه می‌شود مصرف سودیم، پتاسیم و فسفر خود را محدود کنند.

فشارخون

چک کردن منظم فشارخون دارای مزایایی است و به همین جهت توصیه می‌شود این کار به‌ طور منظم انجام شود. معمولاً فشارخون بالا علائمی ندارد که فرد را آگاه سازد. با افزایش فشارخون، احتمال دچار شدن به مشکلات کلیوی، قلب و عروقی افزایش می‌یابد.

بنابراین با چک کردن فشارخون می‌توان از بسیاری از مشکلات پیشگیری کرد. اگر فشار خون بیشتر از حد طبیعی باشد، داکتر معالج دستورالعمل‌هایی برای کاهش آن در نظر خواهد گرفت. این دستورالعمل‌ها می‌تواند شامل ایجاد تغییراتی در سبک زندگی یا مصرف دارو باشد. میزان فشارخون ایده‌آل باید بین ۶۰/۹۰ میلی‌متر تا ۸۰/۱۲۰ میلی‌متر باشد.

ترک سگرت و الکول

مصرف الکل هم علاوه بر مشکلاتی که بر اجزای مختلف بدن دارد، بر روی کلیه هم تأثیرات منفی بسیاری دارد. نوشیدن الکل و سگرت کشیدن علاوه بر سایر مشکلات، باعث افزایش فشار خون در انسان می‌شوند.

لاغر نگهداشتن بدن

چاق بودن هم یکی دیگر از عوامل افزایش فشارخون است و همان‌طور که اشاره شد فشارخون بالا برای کلیه‌ها مضر است. بنا بر این سعی شود تا در حالت ایده‌آل نگهداری شود. برای دست‌یابی به این هدف، ضرورت به ازدیاد فعالیت فیزیکی و خوراک کمتر است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن