ادب و فرهنگ

برگزاری نخستین جشنوارۀ گل زردآلو در بامیان

افغان رادیوافغانستان-ادارۀ محلی ولسوالی کهمرد بامیان با همکاری بنیاد توسعه‌یی آقاخان، نخستین جشنوارۀ گل زردآلو را با برنامه‌های فرهنگی و نمایشگاه محصولات زراعتی برگزار کرد.

محمدطاهر زهیر والی بامیان در مراسم گشایش این جشنواره می‌گوید؛ ولسوالی کهمرد به دلیل داشتن فرآورده‌های باکیفیت باغی شهرت ملی و جهانی دارد.

به گفتۀ او، ادارۀ محلی بامیان تلاش دارد برای محصولات زراعتی بامیان از جمله کشتۀ چپه‌نمک کهمرد بازارهای مناسبی فراهم سازد.

باغداران کهمردی نیز از نخستین جشنوارۀ گل زردآلو در این ولسوالی استقبال کرده می‌گویند، برگزاری این جشنواره‌ها سبب تشویق باغداران و بازاریابی برای محصولات‌شان می‌شود.

محمدرحیم و حاجی‌محمود دو تن از باغداران کهمرد به سلام‌وطندار می‌گویند، سالانه نزدیک به ۲ تُن محصول باغی تولید می‌کنند، اما به دلیل دشوارگذربودن مسیرهای کهمرد- بامیان، نمی‌توانند محصولات زراعتی‌‌شان را به سرعت به بازار انتقال دهند.

جشنواره‌ی گل‌ها

باغداران کهمردی می‌افزایند، بیش از ۸۰ درصد باشندگان ولسوالی کهمرد در فعالیت‌های زراعتی و باغداری مشغول‌اند.

آنان از مسئولان حکومت می‌خواهند تا برای محصولات زراعتی‌شان از جمله کشتۀ چپه‌نمک کهمرد در داخل و خارج از کشور بازاریابی کنند.

کهمرد یکی از ۷ ولسوالی خوش آب‌وهوای ولایت بامیان است. زردآلوی ساقی و کشتۀ چپه‌نمک معروف‌ترین محصول تولیدی این ولسوالی‌اند.

گفته می‌شود، زردآلوی ساقی در این ولسوالی پیشینۀ تاریخی ۵۰۰ ساله دارد. این درخت برای اولین‌بار در دوران سلطنت ظهیرالدین بابر از بخارا به کهمرد آورده شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا