صحت

بدن دومین فرد مبتلا به ایدز از ویروس «اچ آی وی» پاکسازی شد

داکتران بریتانیایی پس از سه سال درمان توانستند بدن یک مرد مبتلا به بیماری ایدز را بطور کامل از ویروس «اچ آی وی» پاک کنند.این مرد که به بیمار لندن مشهور است از طریق پیوند مغز استخوان درمان شده است.

رهبری این داکتران را که پروفسور راویندرا گوپتا، متخصص زیست شناسی «اچ آی وی» برعهده داشت گفته است؛ «بیمار لندن» در سال ۲۰۰۳ میلادی به ایدز و در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز به نوعی سرطان خون مشهور به «لنفوم هاجکین» مبتلا شده است. پزشکان در سال ۲۰۱۶ میلادی یعنی هنگامی که این مرد به دلیل سرطان بشدت بیمار بود، درنهایت تصمیم می‌گیرند تا سلول‌های بنیادی مناسب برای پیوند را یافته و به مغز استخوان او پیوند بزنند.

پیوند مغز استخوان که سه سال پیش انجام شد، سلول‌های بنیادی مغز استخوان اهدا کننده‌ای که به دلیل یک جهش جنتیکی نادر بدنش در مقابل عفونت «اچ آی وی» مقاوم بود، به بدن «بیمار لندن» پیوند زده شد.

اهدا کننده این سلول‌ها، فردی با یک جهش جنتیکی نادر مشهور به «CCR5 delta 32» بود؛ جهشی که مقاومت بدن را در مقابل ویروس «اچ آی وی» بالا می‌برد و اکنون ۱۸ ماه پس از توقف مصرف داروهای ضد ویروس، آزمایش‌های دقیق از بدن «بیمار لندن» هیچ نشانی از عفونت‌های پیشین به این ویروس را نشان نمی‌دهد.

«بیمار لندن» دومین فرد در جهان است که داکتران موفق به درمان کامل او به این شیوه شده‌اند.

اولین بیمار، تیموتی ری براون یک شهروند آمریکایی ساکن برلین بود که دوازده سال پیش داکتران آلمان موفق به درمان او شدند. گفته می‌شود از آن زمان تا کنون نیز هیچ نشانی از ویروس «اچ آی وی» در بدن او دیده نشده است.

گفته می‌شود از زمان پدیدار شدن ویروس «اچ آی وی» تا کنون جان ۳۵ میلیون تن را در سراسر جهان گرفته و در حال حاضر شمار افراد مبتلا به این ویروس به ۳۷ میلیون نفر می‌رسد. با این وجود بعید است که بتوان چنین شیوه‌ای را برای تمام مبتلایان به ایدز اجرا کرد زیرا این شیوه درمان بسیار گران، پیچیده و پرخطر است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا