ادب و فرهنگ

نمایشگاه دوسالانه آّبرنگ در هرات گشایش یافت+گزارش تصویری

افغان رادیو افغانستتان- دومین نمایشگاه دوسالانۀ نقاشی آبرنگ هرات توسط پوهنحی هنرهای زیبا امروز با حضور هئیت رهبری پوهنحئی هنرها، اعضای جامعه مدنی، رؤسای ادارات دولتی، استادان و محصلان گشایش یافت.


به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان، پوهنمل محمد توفیق رحمانی رئیس پوهنحی هنرهای زیبا گفت : ۳۵ تن از هنرمندان هرات به تعداد ۱۴۳ اثر هنری را دراین نمایشگاه به معرض نمایش گذاشتند.


وی افزود : این نمایشگاه با محتوای طبیعت¬گرایی و واقعیت های جامعه به هدف رشد هنر، ایجاد ارتباط بین جامعه و هنرمندان و انتقال فکر و اندیشه هنرمندان راه اندازی گردید.

رد پای نقاشی آبرنگ را می شود از هزاران سال پیش دنبال کرد و هرات هم این رنگ دانه را در مینیاتوری های قرن ها پیش با خود دارد، تکنیک آبرنگ بصورت نقاشی در زمان رنسانس در اروپا به اوج شکوفایی خود رسید و باجذابیت خاصی که داشت فراگیر شد و روز به روز بیشتر به طرفدارانش افزوده شد.


هرات در این سال های اخیر در محیط آکادمیک و بیرون از آن شاهد رشد چشمگیر این تکنیک بوده و دانشجویان زیادی با آموزش این تکنیک پا به عرصه هنر نقاشی نهاده اند. آنچه ما امروز در دومین دوسالانه ی نمایشگاه نقاشی آبرنگ هرات میبینیم حاصل دو سال تلاش چشمگیر اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویانی است که جهان بینی شان برگرفته از جامعه ایست که در آن چشم به دنیا گشودند، زندگی کردند و بزرگ شدند و بالاخره با تمام وجود درد این جامعه را حس میکنند.


ما ” دیپارتمنت نقاشی دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه هرات ” برای دومین بار این نمایشگاه را برگزار کردیم در حالی که گزینش این آثار (که از هنرمندان داخل و خارج دانشکده است) روزها زمان برده تا با کیفیت عالی انتخاب شوند، آثار انتخاب شده ضمن اینکه از پایه های به شدت زیبایی شناسانه برخوردار اند در لابلای این آثار شما دایره ی وسیع اجتماعی را میبینید که هنرمند چگونه در این دایره چرخیده و از جامعه خویش موضوعات را گرفته و به سوژه تبدیل کرده و در دل این موضوعات محتوای نابی را میبینید که در ژانر های مختلف بروز داده شده است، آثار انتخاب شده به هیچ عنوان کپی برداری آثار معروف دنیا نیست بلکه از نوعی بازنمایی زیباشناسانه و همچنین اجتماعی برخوردار است که گاهی نیز تبدیل به فرانمایی افکار هنرمند بر اساس جهان بینی شخصی اش شده است شاید بتوان گفت خیلی از این آثار به نحوی از انحا بازنمایی عکس های است که توسط عکاسان داخلی و خارجی ثبت شده و با اغراقی در حالات آن، تبدیل به اثر هنری شده است آثاری که در این نمایشگاه از هنرمندان مختلف به نمایش در آمده اکثرا انعکاس دهنده ی موضوعات روز اجتماعی است و گاهگاهی نیز مخاطب را به دیدن زیبایی های میبرد که با چشم غیر ملبس به هنر، نمیتوان دید. الهام خلق چنین آثاری ضمن ژرف نگری در اوضاع و احوال جامعه، دغدغه هنرمند را نیز به خوبی نشان میدهد که هنرمند این روزهای ما چه دغدغه و نگرانی بابت زندگی روزمره و دید مخاطب اش نسبت به جامعه دارد و بدون شک روز به روز این طرز نگرش بر مخاطب تاثیر بسزایی خواهد گذاشت و جامعه را به سوی یک جامعه ی انسانی تر و آرمانی سوق خواهد داد و رسالت هنرمند نیز همین خواهد بود.

محمد توفیق رحمانی پوهنزه هنرهای زیبا در افتتاحیه این نمایشگاه گفت : هدف از برگزاری دوسالانه ها در هر کشور این است که هنرمندان آخرین آثار تولیدی خود را در هر رشته هنری به نمایش بگذارند. دپارتمان نقاشی آبرنگ دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه هرات برگزار کننده این نمایشگاه است.

خانم پشتون غزنوی، محصل سال سوم رشته نقاشی و از شرکت کنندگان این نمایشگاه گفت: تجربه کاری من فیگوراتیو است ولی برای این نمایشگاه آثاری با موضوع طبیعت تولید کردم و بیشتر مناظری از افغانستان است. مناظری از شهرهای بدخشان و نورستان را انتخاب کردم تا زیبایی های وطن را نشان دهم. خانم پشتون ۶ اثر در این نمایشگاه دارد.

گفتنی است این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز در پوهنحی هنرهای زیبا به روی علاقمندان باز خواهد بود.

عکسها : رضا حیدری شاه بیدک

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا