ادب و فرهنگ

نگاهی به سبک هنری استاد نجیب الله مسافر؛ عکاس درد آشنای افغانستان+تصاویر

افغان رادیو افغانستان-سال ها جنگ و ناامنی، فقر و تنگدستی باعث فراموشی بسیاری از هنرها در کشورمان گردید اما هستند عده ای از دلسوزان این سرزمین که با خلق آثار هنری خود چهره ای تازه ای از افغانستان به جهانیان به نمایش می گذارد.

همیشه در عالم مهاجرت افغانستان را از دریچه دوربین های توریست های خارجی که گاهی به کشورمان سفر می کنند می دیدم آن هم با موضوعی خاص و ناآشنا به جغرافیا و درد مردم کشورمان.

اما اکنون هنر عکاسی همانند بسیاری از هنرهای دیگر در افغانستان رشد کرده است. ثبت لحظه به لحظه تاریخ این مردم به دست این هنرمندان شکل می گیرد.

استاد نجیب الله مسافر چهره نام آشنای هنر عکاسی کشور یکی از دردمندترین و دلسوزترین های هنرعکاسی در کشورمان می باشد که با ثبت وقایع مختلف و زیبایی های مناظر طبیعی، سبک زندگی، افغانستان و مردمان آن را همانطور که یک افغان می خواهد به نمایش بگذارد در اختیار جهانیان قرار داده است.

نجیب الله مسافر، متولد ۱۳۴۲ در شهر کابل، چهره ای شناخته شده در جامعه عکاسان و هنرمندان افغانستان است که کمتر کسی در افغانستان شاید عکس های مستند و طبیعت زیبای افغانستان را از ایشان ندیده باشد.

مسافر فارغ التحصیل رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای کابل است. او بعد از فراغت دانشگاه دوره های تخصصی عکاسی را نزد اساتید ایرانی و اروپایی اموخت و اکنون سالهاست که به عنوان عکاس خبری و مستند در افغانستان فعالیت میکند. عکس های مستند نجیب الله اگر چه بازتاب دهنده حقایق زندگی مردم فقیر و جنگ زده افغانستان هستند، اما در عین حال تصویری از صداقت و زیبایی همین مردم را نیز عرضه میکنند.

عکس های او متمرکز روی طبیعت هستند و یا انسان ها، در هر دو موضوع عناصر زیبایی پا به پای سوژه ها تا لنز دوربین می ایند. مخاطب اگر چه در مواجهه با تصویری از دخترکی که خستگی و بی حوصلگی در سیمایش هویداست، فقر را در نخست و پس از ان ازدحامی از مردم سرگردان را مشاهده میکند، اما قوی تر از تکیدگی چهره ها عناصر زیبایی کار هستند که ما را مجذوب میکنند. اسمانی آبی که سال ها مامن گلوله و بمب بوده اما اصالت اش را حفظ کرده در عکس، دخترکی که از میان جمعیت چنان بالا رفته و روی گاز( تاب) ایستاده، چون الهه ای که از اسمان به زمین مینگرد. پاکی و شهامت شناسنامه این عکس میتوانند باشند. چهره های خندان، رنگ های شاد و روشن، گاهی جلوه ای از فرهنگ قومی در گوشه ای و گاهی سیمای خسته زنی در خیابان های کابل، هیچ کدام از چشم عکاس پنهان نمانده اند. میتوان زاویه دید مسافر را نسبت به زندگی در عکس های دید، انسانی که به زیبایی می اندیشد و سعی میکند انرا به تصویر بکشد. شات های ماندگار از طبیعت بکر افغانستان چشم هر ببینده ای را خیره میکند. طبیعتی که در میان سال ها بحبوحه جنگ خانمان سوز، سترگ و عظیم چون کوه های استوار پامیر و هندوکش نگهبان این جغرافیا هستند. نگهبان انسان هایش هستند و زیبایی نثار مردم میکنند. شاید همه انچه که از افغانستان فراموش کرده ایم، همه انچه که در پس کوه ها و دره ها و دشت هایش مخفی شده را بتوان در شات های نجیب الله مسافر یافت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا