ادب و فرهنگ

فیلم هایی که درباره افغان ها می سازند مثل ما و منش ما نیست!

افغان رادیو افغانستان_ غلامرضا جعفری کارگردان «بی سرزمین تر از باد» گفت: سنگ بنای ساخت فیلم درباره مهاجران افغان در ایران کج گذاشته شده است و فیلم هایی که ساخته می شود، شبیه افغان ها و منش آنها نیست.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان، روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت نوشته است : غلامرضا جعفری کارگردان «بی سرزمین تر از باد» با اشاره به این مطلب که اصالتا افغانی است، در نشست فیلم خبر گفت: پیش از این چهار فیلم داستانی ساخته ام که به جشنواره های داخلی و خارجی هم راه پیدا کرده اند و این اولین فیلم مستند من است.

کارگردان «بی سرزمین تر از باد» درباره داستان فیلم توضیح داد: این فیلم درباره خانواده‌ای است که هنگام خروج غیرقانونی از مرز، پسر ۸ ساله‌ی خود را گم کرده اند.

وی اضافه کرد: من با شخصیت فیلم از قبل آشنایی داشتم اما او به سختی راضی شد تا در مقابل دوربین قرار بگیرد و حتی گاهی پشیمان هم می شد اما به سختی او را راضی می کرد.

غلامرضا جعفری با انتقاد از نگاهی که درباره مهاجران افغان وجود دارد و فیلم هایی که درباره آنها در ایران ساخته می شود، گفت: سنگ بنای فیلم ساختن درباره مهاجران افغان در ایران کج گذاشته شده است و حتی در جشنواره دو فیلم درباره افغان ها دیدم که هیچ کدام نگاه درستی به مسئله آنها نداشتند و من را بسیار متاسف کردم. فیلم بهمن کیارستمی «اکسدوس» و خاتمه از این دسته فیلم ها بودند.

وی با اظهار خوشحالی از اینکه در ایران در حال فیلمسازی درباره افغانی هاست، عنوان کرد: در ایران سه میلیون از هموطنان من زندگی می کنند و همین باعث شد تا اصلا به سمت فیلمسازی آمدم تا آن ها را تصویر کنم.

جعفری کارگردان «بی سرزمین تر از باد» با اظهار خوشحالی از اینکه با هزینه شخصی فیلم هایش را می سازد، گفت: من روزها کار ساختمان انجام می دهم و پول هایم را جمع می کنم تا فیلم بسازم، فیلمی که شرافتمندانه مشکلی را روایت کند و کرامت آدم ها را زیر سوال نبرد.

دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت تا روز ۲۵ آذرماه در پردیس سینمایی چارسو ادامه دارد. آیین اختتامیه این رویداد عصر یکشنبه ۲۵ آذر در سالن اندیشه برگزار می‌شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا