ادب و فرهنگ

واژگان بیگانه از تابلوهای خیابان های هرات پاک سازی شدند + تصاویر

افغان رادیو افغانستان – فرهنگیان هرات در اعتراض به نامگذاری خودسرانه خیابان های هرات با به کارگیری از واژه های بیگانه، تابلوهایی که با زبان فارسی مغایرت داشتند را از سطح شهر هرات پاکسازی کردند.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان؛ شماری از فرهنگیان، استادان دانشگاه، دانشجویان، فعالان مدنی و آگاهان زبان و ادبیات فارسی به نمایندگی از جامعه ی روشن فکرهرات دریک حرکت مدنی، تابلوهای تازه نصب شده ی شهرداری که درآن واژه ی هندی (سرک) جایگزین واژه ی فارسی (خیابان) شده است را جمع آوری و روی میزشهردارهرات گذاشتند.

این شمار به نمایندگی از جامعه ی ارزش دوست هرات خواستند که آغاز اعتراض خود نسبت به واژه ی بیگانه هندی(سرک) را با بازکردن تابلوها به گونه ی منظم با حفظ پیچ – مهره های شان طوری به نمایش بگذارند که شایسته و بایسته ی هرات بزرگ است.


معترضان با در دست داشتن تابلوها و تجهیزات آن به دفترکاری شهرداری هرات رفته از وی خواهان توقف دادن این روند ضد ارزشی و تعصب گونه شدند.

با این حال محمد داوود انوری شهردار هرات با استقبال از این حرکت زیبای مدنی جوانان فرهنگی، ضمن توقف روند نام گذاری خیابانهای هرات گفت که وی از بتدای با نام گذاری جاده های شهرهرات با این روش مخالف بوده خواهان سپردن این کار به کمیسیون نام گذاری جاده ها شده بود اما اداره ی نهادهای مرکزی کشور و یک نهاد تمویل کننده خارجی با بی اعتنای به کار شان ادامه دادند.


شهردارهرات از نهادهای مدنی و شخصیت های فرهنگی این شهرخواست که با پیشنهادهای کتبی شان او را در راستای نام گذاری خیابانها برمبنای اصالت علمی، فرهنگی و ادبی هرات همکاری کنند.
قرار است جامعه ی فرهنگی هرات خواست های شان مبنی برچگونگی استفاده از واژه های فارسی به جای واژه های بیگانه مانند، اردو، لاتین، انگلیسی و… بصورت مدون در اختیار شهرداری و نهادهای مربوطه قرار دهند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا