ادب و فرهنگ

رئیس جمهور غنی: قصر دارالامان خانه هنرمندان می‌شود

افغان رادیوافغانستان-گفتمان ملی هنرمندان امروز در ارگ برگزار شد.

در آغاز، آرش بارز به نمایندگی از هنرمندان صحبت کرد و در مورد گفتمان ملی هنرمندان که برای دو روز در تالار لویه جرگه برگزار گردیده بود، معلومات ارائه نمود.

سپس پریزنتیشن از سوی عبدالرشید عظیمی و خانم آرزو در مورد مشکلات و چالش های هنرمندان و راه حل آن ارائه شد و آنان از تلاش های رئیس جمهور بخاطر حمایت از هنرمندان ابراز امتنان کردند و آن را در تاریخ کشور بی نظیر دانستند.

رئیس جمهور غنی در سخنرانی اش در این برنامه، ضمن تشکر از تشریف آوری هنرمندان گفت که هنرمندان موجب احترام و اعزاز هستند و همۀ شان برایم قابل افتخار اند.

وی افزود که امروز روزی است که هنرمندان از حاشیه به متن آمده اند و اینکه هنرمندان قبلاً در حاشیه قرار داشتند، نتیجه ۴۰ سال جنگ در کشور بود.

رئیس جمهور، از پیشنهاد هنرمندان برای ایجاد خانه ملی هنر استقبال کرده، گفت که یک بخش از قصر دارالامان که در حال ترمیم است، برای خانۀ ملی هنر اختصاص داده خواهد شد.

وی همچنان از پیشنهاد آنان برای ایجاد پارک های هنر استقبال نمود و افزود که در بیشتر از ۲۰ ولایت همانند قصر سلام خانۀ ارگ، ساختمان ها اعمار می گردد که به همین منظور از آن ها نیز استفاده صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور به وزارت های اطلاعات و فرهنگ و تحصیلات عالی و ریاست عمومی رادیو تلویزیون ملی هدایت داد که یک کمیته کاری را جهت حل مشکلات اجتماعی هنرمندان ایجاد نمایند.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که تاریخ افغانستان شاهد سوژه های بی نظیر هنری است و در مراسم تجلیل از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور بخش های برای هنرنمایی هنرمندان کشور نیز مدنظر گرفته می شود.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی گفت که شعر، غزل و نثر بالای ما تاثیر زیاد دارد و من می خواهم که شما قیمت جنگ و ارزش صلح را تمثیل کنید.

وی با بیان اینکه فلم های سینمایی در آرشیف ارگ به صورت معیاری نگهداری می شود، گفت که هنرهای نقاشی و رسامی و نظم و نثر ما ارزش بالا دارد و ضرورت واضح است که دانشکده ادبیات با دانشکده هنرهای زیبا ارتباط مستقیم داشته باشد.

رئیس جمهور کشور به رئیس دانشگاه کابل هدایت داد که بخش های هنر را در دانشکده های مرتبط به هنر ایجاد نماید و سکتور خصوصی نیز در زمینۀ بازاریابی به محصولات تولیدی هنرمندان توجه کند.

رئیس جمهور غنی با اشاره بر اینکه یک بودجه سالانه برای نخسیتن خانۀ ملی هنر تخصیص داده شود، به سرپرست وزارت مالیه هدایت داد تا یک مبلغ مشخص را در صدمین سالگرد استراداد استقلال کشور برای خانۀ ملی هنر اختصاص دهد و تاکید نمود که صندوق هنر نیز ایجاد گردد.

رئیس جمهور کشور با بیان اینکه باید از هنرمندان قدردانی صورت گیرد، از هنرمندانی چون استاد قاسم، استاد غفور برشنا، غلام محمد میمنگی، میرعماد، وکیلی پوپلزایی و رشید لطیفی که در بخش های مختلف فعالیت ها و آثار ماندگار بجا گذاشته اند، یاد آوری کرد و گفت ما نباید زحمات آنان را فراموش کنیم.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا