ادب و فرهنگ

روح اندوهگین یک شاعر، اولین برگزیده افغانستانی شعر فجر؛ گفتگو با استاد کاظمی

افغان رادیو افغانستان_ روح اندوهگین یک شاعر سروده سیدرضا محمدی، برگزیده جشنواره شعر فجر ایران شد.

استاد محمدکاظم کاظمی، شاعر و نویسنده برجسته معاصر در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری افغان رادیو افغانستان اظهار کرد: اولین باری است که کتاب یک شاعر افغانستانی در جشنواره شعر فجر برگزیده می‌شود.


وی افزود: تا کنون هیچ کتابی از شاعران افغانستان حتی به مرحله نامزد شدن هم نرسیده است.


استاد کاظمی بیان داشت: اهمیت برگزیده شدن کتاب در جشنواره شعر فجر از این جهت است که هر سال فقط یک یا دو شاعر از میان تمام شاعران برگزیده می‌شود.


وی یادآور شد: البته در یک دوره از جشنواره شعر فجر، یک بخش ویژه افغانستان داشته‌ایم که در آن بخش، آثار منتشر شده افغانستان به رقابت پرداخته‌اند.


محمد کاظم کاظمی با اشاره به جشنواره‌های ادبی ایران، عنوان کرد: در جشنواره‌های دیگر این اتفاق زیاد افتاده که شاعری از افغانستان برگزیده شود، اما در جشنواره شعر فجر این اولین بار است که این اتفاق می‌افتد.


وی اذعان داشت: جایزه شعر فجر در واقع به نوعی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در حوزه شعر هست.


استاد کاظمی گفت: در بین جشنواره‌های ایران دو جشنواره جلال آل احمد در حوزه داستان و جشنواره فجر در حوزه شعر می‌توانند بعنوان مهمترین رویداد در این دو حوزه باشند.


وی تصریح کرد: سید رضا محمدی علاوه بر اینکه برگزیده شعر فجر هست، در واقع برنده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران هم هست و از این جهت یک اعتبار ویژه‌ای دارد.


استاد کاظمی در ادامه گفت: البته ناگفته نماند که امسال دو برگزیده مشترک داشتیم، یعنی دو کتاب از دو شاعر بطور مشترک برگزیده شدند، یکی سیدرضا محمدی با کتاب روح اندوهگین یک شاعر از افغانستان و یکی آقای ابوذر پاکروان از ایران.


محمدکاظم کاظمی با اشاره به اینکه جشنواره فجر پنج سال است که بر مبنای کتاب برگزار می‌شود، اظهار کرد: کل کتابهای منتشر شده در حوزه شعر که در ایران چاپ شده‌اند، صرف نظر از اینکه شاعر این کتاب اهل کجاست، در این جشنواره مورد داوری قرار می‌گیرند.


وی در ادامه افزود: حدود سه هزار کتاب در سال ۹۶ و در حوزه شعر به چاپ رسیده که از بین این کتابها هفت نامزد برگزیده به مرحله نهایی راه یافته‌اند و از بین این هفت نامزد دو کتاب بطور مشترک برگزیده شده‌اند.

وطن فارسی
استاد محمدکاظم کاظمی در ادامه سخنانش در پاسخ به اینکه برگزیده شدن کتابی از یک شاعر افغانستانی چقدر می‌تواند به تحکیم پیوندهای فرهنگی دو کشور کمک کند، بیان داشت: این گونه جشنواره ها تاثیرات مثبتی بر روابط فرهنگی دو کشور دارد، اول اینکه برگزیده شدن کتاب یک شاعر افغانستانی  در میان سه هزار کتاب شعر، توجهات جامعه ایرانی را به شعر افغانستان جلب می‌کند. دوم اینکه نوعی احساس مثبت و همدلی در میان مهاجرین افغانستانی مقیم ایران بوجود می‌آید و اینکه در چنین جشنواره‌ای مورد توجه قرار می‌گیرند، باعث پویایی و خرسندی می‌شود و سوم اینکه این برگزیده شدن تاثیر مثبتی در داخل افغانستان نیز دارد و ملت افغانستان از این رویداد خشنود می‌شوند.وی بیان داشت: انتشار آثار شاعران افغانستان در ایران می‌تواند گامی مثبت برای هر دو کشور باشد، بسیاری از شاعران مستعد افغانستانی در جامعه ایران شناخته شده نیستند.


استاد کاظمی گفت: درخشش کتاب روح اندوهگین یک شاعر  می‌تواند آغازی بر گسترش داد و ستد کتاب در بین دو کشور ایران و افغانستان باشد، هر چه این داد و ستدها بیشتر شود، روابط ادبی و رفت و آمدهای شاعران و نویسندگان هم بیشتر می‌شود و در نتیجه روابط فرهنگی مستحکم‌تر می‌شود.

سیدجمال‌الدین سجادی 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا