ادب و فرهنگ

پنج اثر باستانی به موزیم ملی سپرده شد

افغان رادیو افغانستان-پنج قلم اثر باستانی به شمول یک شمشیر مربوط زمان امان‌الله، شاه سابق افغانستان، به موزیم ملی سپرده شده است.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان ؛بر اساس یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، این آثار تاریخی شامل یک قبضه شمشیر زمان امان‌الله خان (۱۳۰۱ه.ش)، یک بکس جیبی گلدوزی‌شده زنانه مربوط به قرن ۱۹، دو سکه و یک بانک‌نوت قرن بیستم مربوط کمپنی هند بریتانیایی و هم‌چنان یک قبضه چاقوی انگلیسی، می‌باشد.

مراسم تسلیم‌دهی این پنج قلم اثر باستانی روز دوشنبه در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود.

به نقل از خبرنامه ارگ، صفی‌الله پاچا و حبیب‌الرحمن نوری پنج قلم اثر تاریخی را به رییس جمهور غنی تحویل داده‌‌اند و او نیز آن را به موزیم ملی سپرده است. رییس جمهور غنی از این دو شهروند کشور به دلیل تسلیم‌دهی این پنج قلم اثر باستانی تقدیر کرده است.

ارگ ریاست جمهوری در مورد این افراد جزئیات بیشتر نداده است.

در خبرنامه ارگ تصریح شده است که رییس جمهور این آثار تاریخی را به موزیم ملی سپرده و با اشاره به شمشیر زمان امان‌الله خان گفته است که‌ نیاکان و غازیان ما این وطن را با شمشیر و جان‌های‌شان حفاظت کرده‌اند و این نشانه قهرمانی‌های آنان است.

یک باشنده ولایت پنجشیر به نام محمدسعیدخان در ۲۶ قوس سال جاری یک موتر قدیمی را که در دوران شاهی وارد کشور شده است، به موزیم ملی سپرده بود

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا