ادب و فرهنگ

وزارت اطلاعات و فرهنگ: ۱۷۰۰ آبده تاریخی در معرض خطر است

افغان رادیو افغانستان-مسئولان وزارت اطلاعات و فرهنگ میگویند که حدود ۱۷۰۰ آبده تاریخی کشور در معرض خطر تخریب قرار دارد که نیاز جدی به مرمت و حفاظت دارد.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان؛محمد رسول باوری، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ،  در نشستی که به مناسبت “روز ملی حفاظت از میراثهای فرهنگی” برگزار شده بود؛ گفت که بیش از ۱۰ هزار آبده تاریخی در کشور وجود دارد که ۱۷۰۰ آبده را خطر تخریب شدن، تهدید میکند.

 باوری افزود که این وزارت برای حفاظت از آبدات تاریخی، تمامی آنها را شناسایی کرده و در سه گروه قرار داده است که در گروه اول آبداتی قرار گرفته است که بیشتر در معرض تخریب قرار دارد.

او علاوه کرد که حدود ۵ هزار آبده دیگر نیز در دسته دوم قرار دارد که باید به این آبدات نیز توجه شود. به گفته باوری، در گروه سوم آبداتی قرار دارد که خطر چندانی متوجه آنها نمیشود.

معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ هر چند گفت که گروه سوم آبدات را خطر چندانی تهدید نمیکند اما اذعان کرد که تمامی آبدات تاریخی کشور به دلیل داشتن سابقه زیاد به نوعی در معرض خطر تخریب قرار دارد و باید برای حفاظت از آنها اقدام شود. 

این اظهارات در حالی مطرح میشود که چندی پیش برخی از نمایندگان ولایت غور با ابراز نگرانی گفته بودند که منار جام در حال تخریب است. محمد رسول باوری معین فرهنگ وزارت اطلاعات و فرهنگ اما میگوید که بر اساس مطالعاتی که انجام شده است، تغییر ملموسی در منار جام به وجود نیامده است.

آقای باوری گفت که تحقیقاتی که یونسکو انجام داده است، گفته که در منار جام نسبت به اندازهگیریهایی که در سال ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ میلادی شده است، تغییر به وجود نیامده است.

او علاوه کرد، با وجود آن هم، حمل سال آینده هیاتی دیگر از یونسکو به کشور میآید تا یک بار دیگر مشخص کند تغییری در منار جام آمده است یا خیر.

منار جام با ارتفاع ۶۵ متر در ولایت غور و شامل فهرست میراثهای فرهنگی یونسکو است. نمای بیرونی منار از نقش و نگارهای تزیینی و نگارش هنرمندانهٔ آیات قرآن ساخته شده است. در ارتفاع میانی منار جام، آبند زیبا از کاشی های لاجورد وجود دارد که نام سلطان غیاث الدین غوری، در آن ثبت شده است.

معین فرهنگ وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنین گفت که به همان اندازه که وزارت مسئول حفاظت و مرمت منار جام است، یونسکو نیز مسئول است.از میان بیش از ده هزار آبده تاریخی کشور، تنها مجسمههای بودا در بامیان و منار جام ولایت غور، ثبت اداره یونسکو است. آقای باوری میگوید که ۵ اثر دیگر نیز به اداره یونسکو پیشنهاد شده است.

بازسازی مجسمههای بودا در بامیانوزارت اطلاعات و فرهنگ میگوید که از سال ۲۰۰۲ به این سو تاکنون مجالسی فراوانی در خصوص نحوه بازسازی مجسمههای بودا در بامیان برگزار شده است.


محمد رسول باوری، معین این وزارت، گفت که در پی این نشستها، در آخرین نشست در کشور عمان، کمیته کاری برای تشخیص آثار باستانی بامیان و طرح چهار گانه دو مجسمه بزرگ بامیان برگزار شد. آقای باوری افزود که تاکنون ۴ پیشنهاد برای بازسازی طرح شده و منتظر پیشنهادهای دیگر نیز هستیم.

او علاوه کرد که متودهای مختلف بازسازی که در جهان وجود دارد، مورد مطالعه قرار گرفته و سال آینده در سمیناری که با مسئولان اداره یونسکو برگزار میشود، در مورد چگونگی بازسازی مجسمههای بودای بامیان برنامه ریزی میشود.

هیجده سال پیش در ۱۹ حوت سال ۱۳۷۹ خورشیدی، شورشیان گروه طالبان، مجسمههای بودا در ولایت بامیان را که بیش از هزار و ششصد سال سابقه تاریخی داشت، در پی دو شبانه روز حمله متواتر و آتشباری سنگین منهدم کرد.

در آن زمان، دبیرکل یونسکو، سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد، از سازمان کنفرانس اسلامی درخواست کرده بود که طالبان را متقاعد کند که از این تصمیم خود منصرف شود.رییس موزه مترپولیتن نیویورک نیز از رهبران طالبان خواست که به جای تخریب این آثار فرهنگی و تاریخی، آنها را به موزههای کشورهای مختلف بفروشد. همچنین علاقه مندان و پیروان آیین بودایی در چند شهر آسیایی، در اعتراض به این تصمیم طالبان دست به تظاهرات زدند.


اما این فشارها، تاثیری بر عزم طالبان برای تخریب آثار و داشته های تاریخی و فرهنگی افغانستان نگذاشت و بنیادگرایان گروه طالبان مجسمههای بودای بامیان را تخریب کردند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا