سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ در گفت و گو با افغان رادیو:جشن «نوروز ۹۸» باشکوه تر از سالهای گذشته برگزار خواهد شد

افغان رادیو افغانستان – جشن نوروز در افغانستان طبق سنت‌ها برای مدت دو هفته برگزار می‌شود و مردم از چند روز قبل برای آغاز این جشن آماده می‌شوند.

از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ ( دوران حکومت طالبان) از برگزاری مجموعه این جشن‌ها جلوگیری می شد. اما با روی کار آمدن حکومت های پس از طالبان این جشن رفته رفته پررنگ تر شد، هرچند هنوز هستند افرادی که تجلیل از نوروز را امری خلاف دین می دانند، اما حکومت افغانستان نوروز را به عنوان آغاز بهار که نعمت های خداوندی از آن تبلور پیدا می کند تجلیل می کند، مهم تر از همه اینکه مسئولان وزارت اطلاعات و فرهنگ در گفت و گو با خبرگزاری افغان رادیو افغانستان اذعان می کنند که با فرمان رئیس جمهور غنی قصد دارند نوروز امسال را با شکوه تر از سالهای گذشته برگزار کنند.

«محمد صابر مومند» سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری افغان رادیوافغانستان خبر داد که بافرمان رئیس‌جمهور غنی جشن نوروز ۱۳۹۸ در ۱۰ نقطه از کابل تجلیل خواهد شد. مومند اذعان داشت که به دلیل مسائل امنیتی نمی‌تواند مکان‌های برگزاری جشن نوروز در کابل را افشا کند.

سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنین بیان داشت که به‌جز از کابل نوروز ۹۸ در تمامی ولایت‌های افغانستان به‌صورت باشکوهی تجلیل خواهد شد.

به بیان این مسئول وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور این وزارت به دستور رئیس‌جمهور غنی و با نظارت وزیر اطلاعات و فرهنگ، کمیسیونی را به‌منظور برگزاری هرچه باشکوه‌تر جشن نوروز ایجاد کرده است که در آن تمام دوایر دولتی فعالیت خواهند داشت، به بیان مومند جلسات هفتگی این کمیسیون هر هفته در حال برگزاری است.

سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور بیان داشت که حکومت در نظر دارد تا جشن نوروز امسال را باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار کند.

به گفته مومند تجلیل از جشن نوروز در مزار شریف مانند سال‌های گذشته به‌صورت ویژه‌ای نسبت به سایر ولایت‌های کشور برگزار خواهد شد، و کمیسیون تجلیل از جشن نوروز در مزار شریف نیز برنامه‌هایی را عملی خواهد کرد.

سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور در حالی این صحبت ها را مطرح می‌کند که کمیته فرهنگی کمیسیون برگزاری جشن نوروز روز گذشته به ریاست پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شد.

در ابتدای این جلسه پوهاند باوری پیرامون نشست کمیته تشریفات این کمیسیون به اشتراک کنندگان معلومات داد و گفت که در کمیته تشریفات روی شش محل در شهر کابل که قرار است جشن نوروز برگزار شود بحث صورت گرفت.

معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ بیان داشت که تلاش می شود تا جشن نوروز سال پیشرو با شکوه تر برگزار شود.

در این جلسه اعضای کمیته روی پیام های تبریکی جشن نوروز و برگزاری محفل های شعر خوانی بحث کردند.

اعضای این کمیته بیان کردند که در جشن نوروز پیام های تبریکی از سوی شرکت های مخابراتی برای مردم ارسال شود و نیز این پیام ها از طریق رسانه های جمعی با مردم شریک ساخته شود.

کمیته فرهنگی کمیسیون برگزاری جشن نوروز شامل ۳۴ عضو می باشد که تمام ادارت دولتی ذیدخل شامل آن می باشد.

صحبت ها از برگزاری جشن نوروز در افغانستان در حالی به میان میاید که سال گذشته در نتیجه یک حمله انتحاری در نزدیکی کارته سخی محل برگزاری جشن نوروز به وقوع پیوست که متأسفانه ۲۶ تن از هموطنان مان را به کام مرگ فرستاد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن