ورزشی

سرگرمی غزنویان با تیر و کمان

تیر و کمان زنی از ورزش‎ها و سرگرمی های کهن غزنویان است که همین اکنون نیز در بسیاری از مناطق ولایت غزنی رایج است.
 
به گزارش خبرگزاری صدای افغان افغان رادیو تعدادی از شهروندان غزنی علاقه زیاد به تیر و کمان زنی دارند و بخش از اوقات روزانه خود را برای سرگرمی با آن اختصاص می‎دهند.
 
حاجی رئوف، یکی از این تیر و کمان زن‎ها در مورد این سرگرمی مورد علاقه غزنویان در مصاحبه با خبرنگار آوا گفت: از گذاشته به این طرف مردم غزنی در بسیاری از مناطق علاقه زیاد به تیر و کمان زنی داشته و دارند که همین اکنون نیز باشنده های شهر غزنی در برخی مناطق شهر بخشی از وقت فراغت خود همه روزه خود را به تیر و کمان زنی اختصاص می دهند.
 
حاجی رئوف افزود با وجود اینکه قیمت یک کمان از ۱۵ الی ۷۰ هزار افغانی می باشد با آن هم برخی از شوق و علاقه‌ی که به تیر و کمان اندازی دارند آن را خریداری می کنند. رئوف عنوان کرد که یک تیر کمان هم از ۸۰۰ الی یکهزار افغانی است.
 
به گفته وی یک نوع تیر و کمان از آهن کمانی موتر در ولسوالی مالستان غزنی ساخته می شود که نسبت به تیر و کمان ساخت خارج بسیار ارزان است و این تیر و کمان تا حد پنج هزار افغانی قیمت دارد.
 
سید حسن، از تیر کمان انداز های دیگر نیز در مورد این سرگرمی مورد علاقه برخی از مردم مناطق غزنی در مصاحبه با خبرنگار آوا، گفت: تیر و کمان زنی تنها در میان شهروندان شهر غزنی رایج نیست؛ بلکه در ولسوالی ها از جمله در بسیار از مناطق ولسوالی مالستان نیز رایج است.
 
به گفته سید حسن وی از کودکی علاقه به این سرگرمی داشته است.
 
محمد زمان، در مورد چگونگی برگزاری برنامه تیر و کمان در مصاحبه با خبرنگار آوا گفت که مثل بازی فوتبال و والیبال  تیم بندی برای برگزاری و رقابت برای برنده شدن میان تیم ها برگزار می گردد و تیم برنده همان است که اعضایش هدف مورد نظر را بزند.
 
به گفته محمد زمان هر تیم که برنده شناخته شود برایش جام اهدا می گردد و یا  اعضای تیم بازنده مهمانی و یک وعده غذا برای اعضای تیم پیروز تهیه می‌کند.
 
باید یاد آور شد در گذشته که سلاح های گرم ساخته نشده بود یکی از ابزار جنگی مهم همین تیر و کمان به حساب می رفت. پس می توان گفت که تیر و کمان زنی یکی از موارد مورد توجه بشر در بیشتر زمان ها و مکان‎ها بوده است.
 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا