ورزشی

ظرفیت خوب بامیان برای ورزش های زمستانی و مشکلات ورزشکاران

هرچند این دو رشته‌ی ورزشی رشته نو پا و تازه در ولایت بامیان به شمار می رود اما در میان جوانان و نوجوانان علاقمندان زیادی پیدا کرده است.
اسکی، یکی از رشته های می باشد که در این اواخر در ولایت بامیان اهمیت زیادی پیدا کرده است تا آنجا که در سطح ولایت بامیان حدود نزدیک به ۱۰ کلپ ورزشی به فعالیت آغاز کرده است.
نخستین با در کشور، اولین کلپ ورزشی اسکی در ولسوالی شبر ولایت بامیان افتتاح شد و جوانانِ که در این ولسوالی در فصل زمستان اسکی می‌نمایند از انگیزه ای بالایی برخوردار هستند.

با آنکه تعدادی زیادی از ورزش کاران علاقمندی دارند تا این رشته ورزشی در سطح ولایت بامیان رایج شود تا دیگر کلیومتر ها مسافت را طی کنند تا به کلپ های ورزشی به مرکز ولایت بامیان بیایند اما کمبود امکانات؛ حتی امکانات اولیه، از مشکلات عمده ورزشکاران به حساب می آیند.

نجیب الله حسینی؛ یکتن از ورزشکاران که به دلیل نداشتن امکانات از دورترین نقطه ولسوالی یکاولنگ به مرکز بامیان آمده است به خبرنگار افغان رادیو می‌گوید:” اسکی از رشته های کرزشی مورد علاقه‌ای من است که از دو سال به اینسو برای تمرین از منطقه(بکک) ولسوالی یکاولنگ به مرکز ولایت بامیان می آیم و در اینجا تمرین میکنم تا خوب یاد بگیرم”
به باور وی ولسوالی یکاولنگ نیز بهترین مکانها را برای اسکی بازی داشته و جوانان نیز علاقه مندی خاص برای این رشته ای ورزشی دارند.
اسحق اکرمی؛ مسئوول کلپ ورزشی اسکی هندوکش، نیز از انگیزه ای بالای جوانان و نوجوانان به این رشته ای ورزشی صحبت کرده و به خبرنگار آوا گفت:” سال گذشته اولین بار کلپ اسکی هندوکش را در ولسوالی شبر افتتاح کردیم که مورد استقبال تعدادی زیادی از جوانان قرار گرفته و به تعدادی بیش از ۳۰ نفر از جوانان و نوجوانان در این کلپ عضو شدند.”
آقای اکرمی افزود، در حال حاضر اسکی کلپ هندوکش ۱۰ پایه اسکی دارد که سال گذشته تعدادی از آنها از سوی موسسه ای بنام ” هیلپ” کمک شده بود و تعدای را هم ورزشکاران تهیه کرده بودند که از این تعداد اسکی بیش ۳۰ تن استفاده می‌کنند.
وی افزود، سال قبل حین افتتاح این کلپ ورزشی، برخی از مسئوولان محلی وعده ای همکاری داده بودند اما متاسفانه هیچ توجهِ بالای ورزشکاران صورت نگرفته است و هنوزهم به وعده های داده شده عمل نشده است.
اسکیت روی یخ؛ از دیگر ورزش های قابل اجرا در فصل سردِ زمستانِ ولایت بامیان می‌باشد که از سال گذشته به اینسو به شکل انفرادی در بخش های از ولایت بامیان اجرا می‌شود.
هر چند تا کنون کلپِ در این رشته ای ورزشی در بامیان افتتاح نشده است اما علاقه مندی زیادی میان جوانان وجود دارد.
علی عطایی؛ یکی از ورزشکاران این رشته ورزشی به خبرنگار آوا گفت:” اسکی روی یخ را از زمستان سال گذشته آغاز کرده ام اما امکانات کافی نداریم و هنوزهم کلپی در این ولایت افتتاح نشده است.
جوانان علاقه مندی زیادی دارند توان خریداری کفش های اسکیت را ندارند و این کفش های را که من خریداری کرده ام نوبتی استفاده مینماییم.”
آنان از حکومت میخواهند تا زمینه ایجاد این رشته ورزش را در این ولایت فراهم کرده و تعدادی از علاقه مندان را که انگیزه ای بالایی برای این رشته ورزشی دارند را به شکل حرفوی آموزش داده و با وسایل لازم تجهیز نمایند.”
با این حال مسئوولان مدیریت عمومی ورزش در ولایت بامیان برخی از مشکلات ورزشکاران را پذیرفته می‌گویند که تلاش ها برای حل این مشکلات جریان دارد.
سید اسحق هاشمی؛ مدیر عمومی تربیت بدنی ولایت بامیان به آوا می‌گوید:” برخی از رشته های ورزشی که تازه در ولایت بامیان رایج شده است برخی از مشکلات وجود دارد با این هم اداره ورزش ولایت بامیان تلاش دارد تا بخشِ از این مشکلات را حل کرده و ورزش های زمستانی به شکل بهتر آن در این ولایت برگذار شود.”
آقای هاشمی افزود، هر یک از رشته های ورزشی نیاز به مکان خاص نیز دارد و اداره ورزش ولایت بامیان نیز در صدد ایجاد مکانهای مشخص برای هریک از رشته های ۲۴ گانه ورزشی در این ولایت می‌باشد.
زمستان سرد ولایت بامیان و کوهای برفگیری این ولایت زمینه ساز خوبی برای ورزش های چون اسکی و اسکیت در این ولایت میباشد که اخیراً توجه تعدادی زیادی از جوانان را به خود جلب کرده اس

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا