رویدادهای داخلی

تاکید بورد مشورتی صلح بر مذاکره با طالبان توسط دولت افغانستان

بورد مشورتی صلح در نشستی ب هریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، در قصر چهارچنار ارگ، بر مذاکره ب اطالبان توسط دولت افغانستان، تاکید کردند.

در خبرنامه‌ی دفتر ریاست جمهوری آمده است که اعضای شرکت کننده، پیشنهادات شان را در رابطه به وظایف و توسعۀ بورد مشورتی صلح، با رییس جمهور شریکساختند.

در این خبرنامه بیان شده است که «اعضای بورد مشورتی صلح بر مذاکره با طالبان توسط دولت افغانستان تاکید کرده، گفتند که صلاحیت مذاکره بر اساس قانون اساسی کشور از حکومت بوده، نه احزاب سیاسی.»

هم‌چنان در خبرنامه آمده است که «رئیس جمهور غنی در این جلسه، ضمن تشکر از مشوره ها و پیشنهادات اعضای بورد مشورتی صلح، در خصوص توسعه و تصحیح وظایف بورد متذکره، هدایات لازم صادر کرد.»

در این جلسه داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، اظهار داشته که «تمام اقداماتی که در رابطه به صلح صورت می‌گیرد با همه شریک می‌شود، چیز پنهان وجود ندارد و در این شرایط ما همه در یک صف از پروسۀ صلح حمایت کنیم و نباید به عناوین مختلف تقسیم شویم. وی تاکید کرد که برای گفتگوهای صلح چتر حکومت بحیث یک نهاد مسئول حتمی است.»

این در حالیست که احزاب و جریان‌های سیاسی افغانستان می‌خواهند باطالبان وارد مذاکره شوند. گروه طالبان هم در گذشته هم‌واره به خواست صلح حکومت افغانستان پاسخ منفی داده و تأکید کرده‌اند که می‌خواهند با امریکا وارد گفتگوشوند؛ هم‌چنان این گروه به‌تازگی در خبرنامه‌ی اعلام کرده اند که نمایندگان طالبان، مذاکرات شان را امروز (دوشنبه) با هیأت امریکایی در امارات متحده عربی، آغاز می‌کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا