رویدادهای داخلی

نخستین مرکز تماس دهقانان با متخصصان زراعتی افتتاح شد

برای نخستین‌ بار در افغانستان، مجتمع معلومات زراعتی و مرکز تماس دهقانان با متخصصان زراعتی در وزارت زراعت افتتاح شد.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، در افتتاح این مرکز گفت که پس از این دهقانان از سراسر کشور می‌توانند با تماس به شماره ۱۵۰، با متخصصان زراعتی در وزارت زراعت صحبت کنند و مشورت‌های لازم را درباره‌ی چگونه‌گی فعالیت زراعتی بگیرند. آقای درانی افزودکه این تماس‌ها برای دهقانان رایگان است و متخصصان زراعتی به هر لهجه و لسانی که خواسته شود، معلومات و مشورت ارایه می‌کنند.

وزیر زراعت ابراز کرد: «اساس رشد زراعت مربوط به آگاهی دادن به دهقان است. تا زمانی که به دهقان ما آگاهی ندهیم و سیستم‌های جدید زراعتی را برای‌شان نشان ندهیم، رشد زراعت ساده نیست. برای این که در نقاطی که حداقل به شکل فزیکی برای ترویج رسیده نمی‌توانیم و بتوانیم تمام کشور را تحت پوشش برنامه‌های ترویج قرار بدهیم، یکی از راه‌های آن این است که ما ازسیستم زراعت الکترونیک استفاده کنیم. ما با افتتاح این مرکز به این هدف خود می‌رسیم.»

نصیراحمد درانی هم‌چنین تاکید کرد: «یک دهقان می‌تواند از دوردست‌ترین نقطه‌ی کشور تا یک ساعت مفت با این مرکز حل مشکل کند، این یک نوع پیش‌رفت سریع است.»

نصیراحمد درانی گفت که وزارت زراعت در نظر دارد سیستم‌های دیگری را نیز برای رشد زراعت و بلند بردن سطح آگاهی دهقانان راه‌اندازی کند و به تازه‌گی بر اساس توافقی که با مجلس سنا صورت گرفته، قرار است تلویزیون و رادیوی مجلس سنا روزانه چهارساعت برنامه‌های‌شان را به وزارت زراعت بدهند.

هم‌چنین شهزادگل آریوبی وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، می‌گوید که استفاده از تکنولوژی معلوماتی در زراعت، اهمیت زیادی دارد. وزیر مخابرات گفت که این وزارت برای گسترش استفاده از تکنولوژی در رشد زراعت، آماده‌ی همکاری با وزارت زراعت است. هم‌چنان وزیر مخابرات یادآوری کرد: وزارت مخابرات پلان استراتژیک تکنولوژی پنج ساله را ساخته که زراعت الکترونیک بخش مهم آن است.

عبدالحمید هلمندی مشاور ارشد رییس جمهور در بخش زراعت و انکشاف دهات نیز،در این همایش گفت که راه‌اندازی سیستم‌های نو برای توسعه‌ی زراعت، به بلند بردن سطح آگاهی دهقانان کمک می‌کند. آقای هلمندی می‌گوید که آگاهی‌‌دادن به دهقانان درباره‌ی چگونه‌گی فعالیت‌های‌شان، درآمد آنان را بیش‌تر می‌سازد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا