ورزشی

اخلال در فینال مسابقات فوتبال مهاجرین نجف‌آباد اصفهان توسط پولیس و برخورد نامناسب با مهاجرین

مسئولین فوتبال مهاجرین در شهر نجف‌آباد ولایت اصفهان ایران به خبرنگار آوا می‌گویند که روز جمعه گذشته(۲۳ قوس)، نیروی پولیس نظارت بر اماکن عمومی در این منطقه، اقدام به اخلال برگزاری مسابقه فینال فوتبال، دست‌گیری و برخورد نامناسب با مهاجرین نموده ‌است؛ در حالی که مسابقات آن‌ها با مجوز اداره اموراتباع و مهاجرین خارجی و زیر نظر هیأت فوتبال نجف‌آباد برگزار شده بود.
 
به گزارش خبرگزاری افغان رادیو، کوشش کردیم در مورد این گزارش و اظهارات مهاجرین، دیدگاه فرمانداری نجف‌آباد و اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی ولایت اصفهان را نیز بگیریم، اما با تلاش فراوان و تماس‌های متعدد، با پاس‌کاری مسئولین به یک‌دیگر مواجه شده و در نهایت، موضعی به دست نیامد.
 
علی بابایی، مسئول برگزاری لیگ فوتبال مهاجرین در نجف‌آباد اصفهان، در مورد چگونگی این رویداد به خبرنگار آوا گفت که این رویداد در هفته هفتم و پایانی مسابقات فوتبال آن‌ها در سالن فرهنگ امیرآباد شهر نجف‌آباد روی داد.
 
به گفته وی، این مسابقات با مجوز اداره اموراتباع و مهاجرین خارجی و زیر نظر فرمانداری نجف‌آباد و با هماهنگی هیأت فوتبال اداره ورزش این منطقه، در شش هفته گذشته به صورت کاملا قانونی برگزار شده و همه مسئولین محلی در جریان بودند.
 
اما به گفته آقای بابایی، “از طرف پولیس نظارت بر اماکن عمومی آمدند تا مهاجرینی را که بدون مدرک اند، بگیرند، بدون آن‌که با ما صحبت کنند تا برای‌شان بگوییم کسانی که این‌جا هستند، مدرک دارند و فرد غیرقانونی نداریم، زیرا اگر فردی غیرقانونی باشد، به ما مجوز نمی‌دهند و نمی‌توانیم مسابقات را برگزار کنیم”.
 
وی در مورد چگونگی رویداد روز جمعه(۲۳ قوس) و برخورد پولیس نظارت بر اماکن عمومی نجف‌آباد خاطرنشان کرد: “اول گفتند که شما بازی را برگزار کنید، کاری به شما نداریم، فقط می‌خواهیم یک نظارت کنیم و برویم. وسط بازی که بقیه نیروهای‌شان رسید، بازی را نگه داشتند و همه تماشاچیان و بازیکنان را با یک لحن بد به یک سمت سالن فرستادند و بعد تک تک بازرسی می‌کردند، به بعضی‌ها توهین و به بعضی‌ دیگر با لگد می‌زدند، آن‌هایی که اصل کارت شناسایی پیش‌شان نبود یا کپی کارت داشتند را دستگیر کردند، بعد ماشین آوردند و آن‌ها را بردند”.
 
مسئول برگزاری مسابقات فوتبال مهاجرین نجف‌آباد ادامه داد که این نیروهای امنیتی ۲۸ موترسایکل را نیز از داخل سالن برگزاری مسابقات بردند که البته آن‌ها توانستند چند عراده از این موترسایکل‌ها را آزاد کنند، اما بقیه را خیر، در حالی که این نیروها اجازه نداشتند وسایل نقلیه را از داخل سالن ببرند.
 
وی افزود که نیروهای اماکن به خانواده‌های مهاجرین دستگیر شده که کارت‌های شناسایی آن‌ها را آورده بودند نیز در مقابل ساختمان این اداره بی‌توجهی کردند تا این‌که در نهایت، ۲۰ مهاجر دستگیر شده را به اردوگاه بختیاردشت اصفهان منتقل کردند.
 
به گفته آقای بابایی، در گزارش اداره اماکن گفته شده بود که آن‌ها ۳۰ مهاجر افغانستانی بدون مدرک را از سالن برگزاری مسابقات جمع‌آوری کردند، در حالی که وقتی نامه بختیاردشت را گرفتند، از بین ۲۰ نفر دستگیرشده تنها یک نفر که برگه سرشماری نیز داشته، غیرقانونی اعلام شده، آن‌هم به این خاطر که هفته پیش ترکیه رفته بود.
 
گزارش‌ها حاکی است که این فرد حسن علی رضایی نام دارد و به افغانستان اخراج شده است.
 
آقای بابایی تأکید کرد که بقیه مهاجرینی که دستگیر شده بودند، دارای مدارک معتبر بوده و آزاد شدند.
 
وی از پی‌گیری این حادثه در مراجع مربوط نجف‌آباد خبر داد و گفت: “به اداره اتباع گزارش دادم، فیلم‌هایش موجود است، به آقای سلیمانی، صفری، اشراف‌زاده، معاون فرمانداری و به پولیس نشان دادم، به کمیساری عالی پناهندگان در اصفهان نیز رفتم و فیلم‌ها را آن‌جا هم نشان دادم”.
 
اما به گفته مسئول برگزاری مسابقات فوتبال مهاجرین در نجف‌آباد، مقام‌های محلی هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای در برابر این برخورد پولیس نظارت از امکان عمومی نداشتند و فقط گفتند که پی‌گیری می‌کنند.
 
ولی با این وجود، وی گفت که هنوز در نتیجه پی‌گیری وعده داده شده، هیچ اتفاقی نیافتاده و برخلاف آن، موترسایکل‌های جمع‌آوری شده آزاد نشد و گفتند که این وسایل نقلیه باید شش ماه توقیف باشد.
 
آقای بابایی در عین حال از برگزاری هفته آخر مسابقات فوتبال مهاجرین نجف‌آباد در سالنی دیگر خبر داد.
 
وی گفت که در فینال این مسابقات، تیم سید صابری از یزدان شهر اصفهان به مقام قهرمانی رسید و و برنای ویلا شهر نایب قهرمان شد. در این مسابقات ۱۰ تیم در رده بزرگسالان و ۴ تیم در رده نوجوان حضور داشتند.
 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا