رویدادهای داخلی

تقرر یک جوان کم تجربه بحیث معین وزارت داخله مورد انتقاد قرارگرفت

تقرر حسنا جلیل، جوان ۲۶ ساله به‌حیث معین وزارت داخله، انتقادات زیادی را در شبکات اجتماعی در پی داشت.

به اساس گزارشها، حسنا جلیل که قبل ازین سرپرست ریاست پالیسی وزارت معادن بود، اخیراً بحیث معین پالیسی و استراتیژی وزارت امور داخله گماشته شده است.

شبنم پوپل‌زی یکی از کاربران فعال فیسبک سهم دادن زنان را ستایش میکند اما تقرر یک بانوی جوان و کم تجربه را در چنین پست کلیدی ناکامی نظام میداند. 

وی در رخنامه اش چنین نوشته است:

گماشتن زنان با استعداد ، توانمند و کار کشته در پست های کلیدی نهاد های دولتی یک اقدام نیک است اما حقیقت این است که در پست کلیدی وزارت داخله و دفاع در چنین شرایط یک تجربه ناکام بیش نیست !

مجیب ضیا یک کاربر دیگر این نوع تقرر را بیشتر سلیقه‌ی عنوان نموده می‌گوید بانوان مسلکی و  باتجربه ی دیگر وجود دارد که بتواند مسوولیت این پست مهم را بدوش گیرد.

آقای ضیا چنین نگاشته است:

سید مصطفی کاظمی که خبرنگار و مسوول یک رسانه خصوصی است نیز گماشتن خانم جلیل را در چنین پست کلیدی امنیتی بجا ندانسته چنین می‌نویسد:

“معینه صاحب وزارت امور داخله در امور پالیسی تا حالا چند مورد پالیسی امنیتی درست کرده اند و چند سال سابقه کار در ارگان های امنیتی دارند؟ 

آیا با این وضعیت بحران‌زده امنیتی که در کشور حاکم است، اینطور لیلام و حراج کردن چوکی های خیلی حساس و مهم سکتور امنیتی، جفا به این ملت بدبخت و فلک زده نیست؟

من خیلی خوشحال شدم که یک درین بست یک بانو مقرر شد، ولی همینگونه تقرری هاست که یک یاغی جرئت میکند و میتواند که برای ۲۴ ساعت در پایتخت، حکومت را به پا دربیآورد و آرامش مردم را در گرو خود بگیرد.

بانوان خیلی مسلکی‌تر و تجربه دار تری هستند که میتوانستند این بست را اشغال کنند…”

اما منیره یوسفزاده معاون ولایت کابل تقرر بانو جلیل را بحیث معین پالیسی و استراتیژی وزارت داخله ستایش نموده و آنرا دخیل ساختن خانم ها در سطوح تصمیم گیری میداند.

خانم یوسفزاه در رخنامه اش چنین نگاشته است:

– سفیر افغانستان در امریکا، بانو رویا رحمانی

– معین پالیسی وزارت امور داخله، بانو حسنا جلیل

– سرپرست وزارت تجارت، بانو کامله صدیقی

در کنار چهار بانو به حیث وزیر، پانزده زن به حیث معین، چهار زن به حیث سفیر، چهار زن به حیث معاون والی، دو شاروال و دو ولسوال، دهها زن به حیث رئیس، سارنوال، قاضی و…. در همین چند روز، تقرر حاصل نمودند.

این تعینات، نشان میدهد در حکومت فعلی، زنان وارد عرصه تصمیم‌گیری و قدرت شده اند اما حال نوبت این زنان است  که نشان بدهند قدرت و اراده برای تغییر و فعالیت دارند و می‌خواهند از جنسیت تاثیر پذیر  عبور کرده و به شخصیت تاثیرگذار برسند.

اما پاسخ شاه حسین مرتضوی چیست؟

در جامعه زن ستیز، زنان در سطح رهبری قرار دارند.

زن ستیزی بدل به فرهنگ شده است. تنها طالبان مانع  مشارکت زنان در قدرت نیست، در پارلمان کشور نیز به کاندیدان زن برای سمت های وزارت و عضویت در ستره محکمه حتا زنان رای ندادند. یک بار خانم شکریه بارکزی برای ریاست پارلمان کاندیدا بود از میان بیش ازشصت وکیل زن تنها هفت رای برده بود. با تمام چالشها رییس جمهور راه را برای حضور پرنگ زنان در همه بخش ها هموار کرده است.  زنان کشور اکنون از سفارت افغانستان در امریکا گرفته تا معاونت وزارت داخله، معاونت لوی سارنوالی، وزارت خانه ها، معاونت ها، ریاست ها، شاروالی ها، معاونت ولایات، ولسوالی و بخش های امنیتی و دفاعی حضور دارند. این حضور هر روز قوی تر و پررنگتر خواهد شد. متاسفانه بعد از اعلام  معاونت  وزارت داخله شاهد برخی واکنش ها در فضای مجازی هستیم، این واکنش ها نشان می دهند که هنوز برخی از هموطنان ظرفیت های عظیم خلق شده در بخش منابع بشری را در افغانستان  درک نکرده اند. بهتر است زود قضاوت  نکنیم.

این در حالی است که تاکنون حکومت وحدت ملی افغانستان نتواسته در زمینه امنیت کشور، برنامه و استراتیژی تاثیرگذاری را طرح کند. گراف جرایم و ناامنی ها از آغاز حکومت وحدت ملی تا کنون افزایش را نشان میدهد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا