ورزشی

لوی سارنوالی و فیفا اتهام فساد اخلاقی در فدراسیون فوتبال افغانستان را بررسی می‌کنند

لوی سارنوالی و هم‌چنین فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) اعلام کرده‌اند که اتهام‌های فساد اخلاقی در فدراسیون فوتبال افغانستان را بررسی می‌کنند.
 
به گزارش خبرگزاری افغان رادیو، اتهام‌ فساد اخلاقی در فدراسیون فوتبال در طول روزهای گذشته، توسط خالده پوپل، عضو پیشین تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان که اکنون در دانمارک زند‌گی می‌کند، در روزنامه گاردین مطرح شد و به یک موضوع جنجال‌برانگیز برای فوتبال کشور تبدیل گشت؛ هرچند فدراسیون فوتبال این اتهام‌ها را رد کرده است.
 
خالده پوپل رهبری فدراسیون فوتبال افغانستان به خصوص کرام‌الدین کریم، رییس این فدراسیون را متهم کرده که اعضای تیم فوتبال بانوان کشور را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده‌اند. به گفته وی، آقای کریم در دفتر کارش تخت خوابی دارد که دروازه‌های این اتاق تنها با اثر انگشت باز می‌شوند.
 
او در عین حال در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز به گونه نمونه به آزار و اذیت جنسی بانوان فوتبالیست در یک اردوگاه تمریناتی در سال ۲۰۱۶ در اردن اشاره کرده و گفته است: «چلنچی که همیشه در برابر بازیکنان ما قرار می‌گرفت، آزار و اذیت جنسی از طرف مسؤولین، از طرف ترینرها و اشخاصی که به نام نمایندۀ فدراسیون فتبال افغانستان در کمپ‌های تمرینی ما می‌آمدند، بود».
 
با این حال، جمشید رسولی، سخن‌گوی لوی سارنوالی از تشکیل کمیته‌ای خبر داده که تمامی اتهام‌ها را در این‌باره به گونۀ جدی بررسی کند.
 
او در این‌باره به طلوع نیوز گفته است: «معاون لوی سارنوالی در امور مبارزه با خشونت در برابر زنان با رییس عمومی سارنوالی منع خشونت علیه زنان و رییس مبارزه با جرم‌های جنایی وزارت داخله توظیف کرده، تا موضوع را نخست مستندسازی کنند و اگر واقعأ این رویداد اتفاق افتاده باشد، به گونۀ جدی بررسی شود».
 
فدراسیون جهانی فوتبال نیز از آغاز بررسی‌های جدی در این پیوند خبر داده و خواسته است دو طرف برای روشن شدن پهلوهای پنهان این موضوع، با این نهاد همکاری کنند.
 
فیفا به رسانه‌های غربی گفته است: “به مجرد این‌که حقیقت‌ها دریافته شد، هر کار که لازم باشد، انجام خواهیم داد.”
 
فیفا بر حفاظت ورزشکاران تاکید کرده و گفته است: “ما شدیدا پایبند حمایت و حفاظت سلامتی و درستی همه افراد که در بخش فوتبال فعالیت دارند، هستیم، به ویژه کسانی که آسیب‌پذیر اند و به توجه و حفاظت خاص نیاز دارند.”
 
این در حالی است که سیدعلی رضا آقازاده، دبیرکل فدراسیون فوتبال کشور، این اتهام‌ها را توطئه‌ای در برابر این فدراسیون می‌داند و می‌گوید: «فدراسیون فوتبال افغانستان تقریبأ دو و نیم سال پیش من‌حیث منیجر فوتبال بانوان تعیین کرد، زمانی‌که این‌ها برکنار می‌شوند، چرا فدراسیون فوتبال بد می‌شود؟»
 
در یک اعلامیه فدراسیون فوتبال کشور نیز آمده است: “فدراسیون فوتبال افغانستان افتخار دارد که بازیکنان دختر جوان و با استعداد را دارد و برای حفاظت آنان در برابر هرگونه آزار و اذیت تلاش‌های بی‌نهایتش را انجام می‌دهد. فدراسیون فوتبال افغانستان در برابر چنین آزار و اذیت، تحمل ندارد”.
 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا