ورزشی

اتهامات بدرفتاری جنسی علیه فدراسیون فوتبال در افغانستان

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، ادعاهای را بررسی می‌کند که حاکی از بدرفتاری جنسی و فیزیکی با شماری از اعضای تیم ملی فوتبال زنان در افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو، روزنامه گاردین، با نشر یک گزارش مفصل نوشته است که شماری از اعضای مرد فدراسیون فوتبال افغانستان در بدرفتاری جنسی علیه این بازی‌کنان نقش داشته اند.

شرکت ورزشی همل، تمویل‌کننده تیم ملی فوتبال زنان افغانستان، گفت: در پی این ادعاها، رابطه‌هایش را با فدراسیون فوتبال افغانستان قطع می‌کند.

این شرکت گفته است: که “ادعاهایی قوی ناشی از بدرفتاری های شدید روانی، فیزیکی و جنسی در برابر بازی‌کنان زن از سوی مقامات مرد فدراسیون فوتبال افغانستان” دریافت کرده است.

در همین راستا فدراسیون فوتبال افغانستان ساعاتی پس از انتشار این گزارش، ادعاهای مطرح شده علیه خود را به شدت تکذیب کرد.

این فدراسیون، با انتشار یک اعلامیه  عنوان کرد: فدراسیون فوتبال افغانستان از بازی‌کنان زن در برابر تمامی انواع آزار و بدرفتاری حمایت کرده و هیچ گونه بدرفتاری را تحمل نمی‌کند.

همچنین این اعلامیه افزوده است: فدراسیون فوتبال افغانستان تاکید می‌کند که این ادعاها بی‌اساس بوده و در صورتی که این فدراسیون شواهد و معلومات کافی بدست بیاورد، از اجرای تحقیقات و اقدامات عاجل برای رسیدگی به آن سرباز نخواهد زد.

روزنامه گاردین نیز به نقل از منابعی در تیم فوتبال زنان افغانستان گزارش کرده که بدرفتاری با بازی‌کنان تیم ملی فوتبال زنان، در داخل افغانستان و نیز در یک کمپ آموزشی در اردن در ماه فوریه سال ۲۰۱۸ صورت گرفته است.

خالده پوپل، مسول سابق بخش فوتبال زنان افغانستان که در سال ۲۰۱۶ از افغانستان فرار کرده و در دنمارک درخواست پناهندگی داده است بر همراه شبنم مبارز و مینا احمدی، از بازی‌کنان سابق تیم ملی و کیلی لیندسلی، مربی امریکایی آن‌ها، راجع به این بدرفتاری‌ها با روزنامه گاردین صحبت کرده اند.

منبعی در فدراسیون بین‌المللی فوتبال به گاردین گفته است که آن‌ها این ادعاها را از نزدیک دنبال می‌کنند.

یک اعلامیه منتشر شده از سوی این فدراسیون اظهار داشته است: مسایل جدی که تذکر داده شده، از سوی فیفا مورد بررسی قرار دارد، از آن‌جایی‌که برخی از جوانب این مسله حساس است و با مصونیت افراد سروکار دارد، از جناح‌های مرتبط خواستار حمایت شده ایم.

شرکت ورزشی همل نیز در اعلامیه خود نوشته است: ما اسناد واضح برای تخطی از قرارداد  (با فدراسیون فوتبال افغانستان) در دست داریم و نیز این را که رهبری فدراسیون فوتبال افغانستان از ماه فبروری امسال تا حالا نسبت به این ادعاها آگاه بوده اند ولی هیچ اقدامی نکرده اند.

این اعلامیه افزوده است: این اسناد، شامل وضع یک قرارداد جدید کاری با بازی‌کنان می‌شود که آن‌ها را از بسیاری از حقوق اساسی انسانی‌شان محروم کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا