رویدادهای داخلی

اتمر نامزدی اش را در انتخابات ریاست جمهوری تایید کرد

محمد حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان، در یک گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی طلوع نیوز، اعلام کرد که یکی از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ است.

آقای اتمر در بخشی از صحبت هایش گفت که میخواهد با تعدیل قانون اساسی افغانستان معاونیت سوم ریاست جمهوری ایجاد شود. وی هدف کاندیداتوری اش را گسترش اتحاد و اتفاق ملی عنوان نموده گفت که با سایر احزاب و گروه های سیاسی در حال گفتگو و رای زنی است.

حنیف اتمر از پروسه کنونی صلح با طالبان انتقاد نموده گفت که این پروسه بدون مشورت و اجماع ملی صورت گرفته و همچنان هیات که از جانب حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح تعیین شده است، از ترکیب مناسب برخوردار نیست. وی تاکید کرد که صلح در چارچوب جمهوری اسلامی افغانستان امکان پذیر است، اما اگر به ایجاد امارت اسلامی بیانجامد، برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

اتمر در بخشی از سخنانش از کارکرد حکومت وحدت ملی انتقاد نموده گفت که در سالهای اخیر، نه تنها که وحدت ملی تامین نشده بلکه بیشتر از پیش صدمه دیده است.

آقای اتمر از شیوه کارکرد رییس جمهور غنی انتقاد نموده گفت که به دلیل اختلافات شدید با رییس جمهور از سمتش کنار رفته است. او افزود که در یک صحبت خصوصی با رییس جمهور به وی پیشنهاد نموده است تا برای دور دوم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکند بلکه ترجیح دهد شخص دیگری این مسوولیت را به عهده گیرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اخیراً اعلام نمود که براساس تقویم انتخاباتی، انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۳۱ حمل ۱۳۹۸ برگزار میشود.

این در حالی است که با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری، ناامنی ها در هرگوشه ی کشور افزایش یافته است. انتخابات پارلمانی افغانستان به دلیل همین نا امنی ها در بسیاری از نقاط افغانستان برگزار نشد و تنها کمتراز نیم جمعیتی که برای انتخابات ثبت نام کرده بودند، رای دادند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا