رویدادهای داخلی

رییس‌جمهور: طرفدار برگزاری همزمان انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولسوالی‌ها هستم

رییس‌جمهور غنی شام روز گذشته (۱ قوس)، در دیدار با نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها گفته او طرفدار این است که انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولسوالی‌ها به صورت هم‌زمان برگزار شود.

در خبرنامه ارگ ریاست‌جمهوری آمده است، در این دیدار که در قصر گلخانه انجام شد، نمایندگان نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها خواسته‌اند تا انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولسوالی‌ها به صورت هم‌زمان برگزار شود چرا که هیج بدیل دیگری در این زمینه وجود ندارد.

انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها قرار بود هم‌زمان با انتخابات پارلمانی در ماه میزان برگزار شود اما به دلایلی مانند ناامنی، تعداد کم نامزدان شورای ولسوالی‌ها در برخی مناطق و همچنین نامزد نشدن زنان در تعداد زیادی از ولسوالی‌ها موجب شد تا کمیسیون انتخابات، خواهان تاخیر در برگزاری آن گردد.

نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها در دیدار با رییس‌جمهور گفته‌اند که  برای شرکت در انتخابات، از وظایف‌شان استعفا داده بودند اما انتخابات برگزار نشد و آنها بی سرنوشت ماندند.

رییس‌جمهور غنی گفته است که کلید نجات کشور برگزاری انتخابات است. محمد اشرف غنی تاکید کرده که او هم طرفدار برگزاری هم‌زمان انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ‌ولسوالی‌ها می‌یاشد اما در این مورد کمیسیون انتخابات باید تصمیم‌گیری کند.

رییس‌جمهور هم‌چنین گفته است برای تمام افرادی که برای نامزدشدن در شوراهای ولسوالی‌ها کار خود را از دست داده‌اند، راه‌های قانونی برای تقرر مجدد آنان جستجو می‌گردد و کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی نیز روی طرحی در این زمینه کار ‌می‌کند.

انتخابات ریاست‌جمهوری طبق تقویم قبلی قرار است در آخر ماه حمل سال آینده برگزار گردد. اما در محافل سیاسی صحبت‌هایی از احتمال به تاخیر افتادن این انتخابات به دلیل آغاز گفتگوهای صلح با طالبان مطرح شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا