رویدادهای داخلی

محکومیت گسترده حمله انتحاری در مراسم تجلیل از میلاد پیامبر در شهر کابل

حمله انتحاری شب گذشته که مراسمی به مناسبت میلاد پیامبر را در شهر کابل هدف قرار داد، واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است.

در این حمله انتحاری که حوالی ساعت ۶:۳۰ شام روز گذشته در هوتل اورانوس واقع در جاده میدان هوایی کابل رخ داد، دست‌کم ۵۰ تن جان باختند و بیش از ۸۰ تن دیگر زخمی شدند. در یک تصویر ویدیوی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که در ابتدای این مراسم و زمانی که قرآن تلاوت می‌شود، یک انفجاری قوی در ردیف‌های نخست رخ ‌می‌دهد.

گروه طالبان در ابتدا مسوولیت این حمله را پذیرفت اما بعد با انتشار یک اعلامیه دیگر، دست داشتن در این حمله را رد کرد.

ماتم ملی

ارگ ریاست‌جمهوری این حمله را محکوم کرد و امروز چهارشنبه ۳۰ عقرب را ماتم ملی اعلام کرد.

رییس‌جمهور غنی حمله تروریستی بر مراسم تجلیل از میلاد پیامبر را دشمنی با ارزش‌های اسلامی دانسته و گفته است که “تروریستان وحشی با انجام این‌گونه اعمال جنایت‌کارانه، یک‌بار دیگر بر خلاف دستورات پیامبر عمل کردند و خون مسلمانان بی‌گناه را ریختند.”

جنایت بشری

داکتر عبدالله ریاست اجرایی افغانستان این حمله یک حمله وحشیانه و جنایت ضد بشری دانسته و گفته است ” آنهایی که این حملات را سازمان‌دهی و اجرا می‌کنند باید بدانند که که هرگز مورد عفو و بخشش قرار نخواهند گرفت.”

وظیفه علما

سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان هم این حمله را یک حادثه دلخراش و خونین تروریستی دانسته و افزوده است که دشمنان مردم افغانستان به تمام قواعد و ارزش‌های اسلامی و انسانی پشت پا زده و با وحشی‌گری و درنده خویی فقط به کشتار و ارتکاب جنایات ضدبشری رو آورده‌اند.

معاون دوم رییس‌جمهور از علمای افغانستان خواسته که پس از این، در زمینه شناساندن چهره زشت دشمن که با استفاده از نام دین خشونت می‌آفرینند، بیش از هر زمان دیگری تلاش کنند.

حمله مرگ‌بار

دبیر کل سازمان ملل این حمله را مرگ‌بار دانسته و گفته است که هدف گرفتن عمدی غیرنظامیان، نقض آشکار قوانین بین المللی بشردوستانه است.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل این حمله را محکوم کرده و گفته است که  دفتر یوناما در کابل، تیم‌های تحقیق خود را برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در رابطه با این انفجار به کار گرفته است.

دشمن، هیچ مرزی را نمی‌شناسد

شورای عالی صلح افغانستان که دشمنان صلح و ثبات افغانستان با این حمله، بار دیگر نشان دادند که هیچ مرز اعتقادی، قومی و مذهبی برای‌شان مطرح نیست و آنها در پی نابودی افغانستان و تضعیف روحیه وحدت و همدلی مردم هستند.

این شورا تاکید کرده که مردم افغانستان مسیر صلح و رسیدن به ثبات را می‌پیمایند و دسیسه‌های دشمنان صلح نمی‌تواند مانع  تحقق صلح و ثبات در کشور گردد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا