رویدادهای داخلی

در تویتر؛ افغانستان محور تنش‌های تازه میان رهبران آمریکا و پاکستان

بحث و جنجال رهبران آمریکا و پاکستان در رابطه با افغانستان، این روزها در رسانه اجتماعی تویتر، نگاه‌های زیادی را به صفحات تویتر دونالد ترامپ و عمران‌خان جلب کرده است.

سخنان دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در مورد پاکستان موجب شد تا عمران خان نخست‌وزیر پاکستان از طریق تویتر به این گفته‌های ترامپ  واکنش نشان دهد.

دونالد ترامپ در یک مصاحبه با فاکس‌نیوز از همکاری نکردن پاکستان در راه مبارزه با تروریزم انتقاد کرده و گفته بود که “بن لادن در نزدیکی یک پایگاه نظامی پاکستان زندگی می‌کرد اما پاکستان با اینکه سالانه بیش از یک میلیارد دالر کمک مالی از آمریکا دریافت می‌کند، در این باره چیزی نگفت.”

او گفته بود که اگر پاکستان همکاری می‌کرد آمریکا می‌توانست چندین سال قبل او را دستگیر کند.

ما مقصر نیستیم

به دنبال این سخنان ترامپ، عمران‌خان نخست وزیر پاکستان در یک واکنش تویتری، از گفته‌های ترامپ انتقاد کرد و گفت که او می‌خواهد با این سخنان، ناکامی آمریکا در جنگ افغانستان را به دوش پاکستان بیندازد.

عمران‌خان به جنگ آمریکا در افغانستان اشاره کرده و گفته بود که آمریکا به جای اینکه پاکستان را مقصر بداند، بررسی کند که چرا با وجود نیروهای امنیتی افغان و خارجی، طالبان نسبت به گذشته نیرومندتر شده است.

دیگر پول نمی‌دهیم

سه ساعت پس از انتشار تویت نخست وزیر پاکستان، دونالد ترامپ پاسخ او را به تندی داد. او نوشت که “از این پس به پاکستان میلیون‌ها دالر نمی‌پردازیم. چرا که آنها پول ما را می‌گیرند و کاری نمی‌کنند. نمونه واضح چنین رفتاری بن لادن است و نمونه دیگر هم افغانستان.

دونالد ترامپ در سال‌های گذشته نیز اظهارات مشابهی نسبت به پاکستان داشت و در مقاطعی برخی از کمک‌های مالی به پاکستان را قطع کرد.

مقامات افغانستان نیز در طی سال‌های گذشته همواره پاکستان را به دست داشتن در حمایت، آموزش و تجهیز گروه‌های تروریستی کرده و از این کشور خواسته است تا پایگاه‌ها و محل آموزش این گروه‌ها را در خاک پاکستان نابود کند. گروه‌هایی که پس از آموزش در خاک پاکستان برای انجام حملات انفجاری و انتحاری، وارد افغانستان می‌شوند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا