رویدادهای داخلی

کمیسیون انتخابات: تمام رای‌های انتخابات پارلمانی ولایت کابل بازشماری می‌شود

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از بازشماری تمامی رای‌های کابل خبر داده و می‌گویند تمامی کارمندان این کمیسیون که در برگزاری انتخابات پارلمانی در کابل کار می‌کردند، از وظایف‌شان برکنار می‌شوند.

عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون انتخابات افغانستان روز گذشته در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که به دلیل دریافت شکایت‌های زیاد، این کمیسیون تصمیم گرفته تا تمامی رای‌های انتخابات پارلمانی در کابل، بازشماری شود.

انتخابات پارلمانی در افغانستان در تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان و انتخابات قندهار نیز یک هفته بعد از آن برگزار شد. شکایت‌های زیادی در مورد نحوه برگزاری انتخابات، مدیریت ضعیف، بسته بودن مراکز رای‌دهی و حاضر نبودن کارمندان این مراکز، فعال نبودن دستگاه‌های بایومتریک و نبودن فهرست رای‌دهندگان به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی فرستاده شد.

رییس کمیسیون انتخابات افغانستان با اشاره به وجود این مشکلات در روند برگزاری انتخابات پارلمانی گفت که ” از تمام دفاتر ولایتی این کمیسیون خواسته شده تا فهرست کارمندانی که در روز انتخابات، نسبت به وظایف‌شان سهل‌انگاری و یا تخلف کرده‌اند را به دفتر مرکزی ارسال کنند تا مطابق به قانون در مورد آن‌ها تصمیم گرفته شود.”

او افزود کارمندان ولایتی این کمیسیون که در روند برگزاری انتخابات از خود شایستگی نشان دادند به جای کارمندان کابل استخدام می شوند و بازشماری و بررسی کامل رای‌های کابل نیز توسط کارمندان جدید انجام می‌شود.

رییس کمیسیون انتخابات گفت که بررسی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی، انتخابات شورای ولایتی و انتخابات شورای ولسوالی‌ها ادامه دارد تا در صورت امکان به صورت هم‌زمان برگزار گردد.

پیش از این قرار بود انتخابات ریاست‌جمهوری در ۳۱ حمل سال آینده برگزار گردد اما کمیسیون انتخابات گفته است که تقویم نهایی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را به زودی اعلام خواهد کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا