ورزشی

شش ورزشکار افغانستانی از محل اقامت خود در استرالیا فرار کردند

شبکه خبری SBS خبر داده‌است که یک مربی و پنج ورزشکار تیم انوکتوس یا شکست ناپذیر افغانستان قبل از برگشت به کشور شان از محل اقامت خود فرار کردند.
مسابقات شکست ناپذیر هفته پیش در شهر سدنی آسترالیا برگزار شد که در آن هشت سرباز معلول افغانستان با سه مربی در سه رشته پاورلفتنگ، رولینگ و والیبال نشسته اشتراک کردند.
دراین مسابقات که شنبه گذشته به پایان رسید تیم افغانستان نتوانست بخوبی بدرخشد و مانند گذشته برنده مدال شود.
تیم شکست ناپذیر افغانستان سال گذشته در بازی‌های اینوکتوس که در کانادا برگزار شد، برنده یک مدال نقره و یک برونز شده بود.
نشریه آنلاین دیلی میل آسترالیا به نقل از میرویس رامکی یک افغانی‌که در آسترالیا بود و باش دارد و بگونه داوطلبانه تیم سربازان معلول افغان را در این کشور رهنمایی می‌کرد نوشته است، شش تن که در حال حاضر در آسترالیا باقی مانده و به افغانستان برگشت نکرده‌اند، همواره دلایلی را برای باقی ماندن در این کشور مطرح می‌کردند که دلیل عمده آن تهدیدات امنیتی بوده‌است.
جمعه گذشته در پایان بازی‌های اینوکتوس یا شکست ناپذیر در شهر سدنی، سیف الرحمن رحمانی یکتن از اعضای تیم افغانستان در صحبت با رادیو آزادی در مورد امکانات اندکی صحبت کرد که بازیکنان تیم شکست ناپذیر افغانستان در داخل کشور با آن روبرو اند.
وی گفت:
“یک سرباز که شش ماه تمرین می‌کند آنرا در این‌گونه مسابقات جهانی می‌آورند که به نظر من در حقیقت کافی نیست، در این‌جا تیم‌ها در ۵۰ رشته مسابقه دادند تنها تیم افغانستان در سه رشته اشتراک داشت. ما باید در افغانستان یک المپیک برای بازیکنان معلول با امکات خوب داشته باشیم.”
بر اساس گزارش‌ها، شش تن از اعضای تیم شکست ناپذیر افغانستان که در آسترالیا از برگشت به کشورشان خودداری کرده‌اند تا ختم ماه جاری میلادی ویزه اقامت دارند و تا هنوز هیچ یک از آن‌ها در این کشور درخواست پناهندگی نداده‌است.
حکومت آسترالیا تاکنون نام‌های این شش تن را نیز با رسانه ها شریک نساخته‌است.
با وجود تلاش‌های مکرر با وزارت دفاع افغانستان در مورد فرار اعضای تیم شکست ناپذیر افغانستان در آسترالیا موفق به گرفتن نظر این وزارت نشدیم.
آسترالیا یکی از کشورها با شرایط بسیار سخت برای پناهجویان بشمار می‌رود.
براساس پالیسی سختگیرانه آسترالیا در قبال پناهجویان، در حال حاضر صد ها پناهجو در کمپ‌های تحت مدیریت این کشور در جزایر اقیانوس پاسفیک در یک وضعیت نگران کننده نگهداری می‌شوند.
این پناهجویان از چندین سال در این کمپ‌ها بوده و اجازه ورود به آسترالیا را ندارند.
روشن نیست که سربازان معلول افغان که برای اشتراک در مسابقات شکست ناپذیر به آسترالیا رفته و از آنجا بخاطر درخواست پناهندگی از محل اقامت شان فرار کردند با چه سرنوشتی در این کشور روبرو خواهند شد؟

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا