افغانستانرویدادهای داخلی

معترضان بازداشت قیصاری شاهراه کابل بلخ را بستند

معترضان بازداشت قیصاری شاهراه کابل بلخ را بستند سخن‌گوی والی سمنگان، بسته‌شدن شاهراه کابل- بلخ را تأیید می‌کند و می‌گوید این شهراه، پس از سه‌ساعت دوباره باز شده‌است.

گفته می‌شود که این معترضان خشگمین، تایرهای موتر را به‌روی جاده‌ها سوزاندند.   گواهان رویداد می‌گویند که این شاهراه از ساعت ۰۸:۳۰ بامداد تا ۱۲:۰۰چاشت به‌روی رفت‌وآمد موترها بسته شده‌‌بود.

محمدصدیق عزیزی، سخن‌گوی والی سمنگان، بسته‌شدن شاهراه کابل- بلخ را تأیید می‌کند و می‌گوید تظاهرات‌کننده‌گان وعده سپرده بودند که شاهراه را بسته نمی‌کنند. او گفت که پس‌از تلاش‌ها، این شاهراه دوباره باز شده‌است.

این در حالی است که سه‌روز می‌شود راه بندر آقینه- جوزجان ازسوی شماری‌از معترضان بازداشت نظام‌الدین قیصاری، به‌روی رفت‌وآمد بسته‌است.

درهمین‌حال، روز جمعه شماری‌از باشنده‌گان ولایت فاریاب برای چهارمین‌روز در اعتراض به بازداشت نظام الدین قیصاری، به جاده‌ها برآمدند.

نیروهای ارتش، روز دوشنبه (۱۱سرطان)، نظام الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار ولایت فاریاب و یکی‌از نزدیکان جنرال دوستم را بازداشت کردند و به کابل انتقال دادند.

شماری‌از باشنده‌گان ولایت فاریاب، در اعتراض به این‌کار از روز سه‌شنبه به‌این‌سو در جاده‌ها استند و خواهان آزادی آقای قیصاری و نیز برگشت جنرال دوستم، معاون نخست رییس‌جمهور به کشور استند.

این معترضان، در جریان اعتراض‌های‌شان ساختمان ولایت فاریاب و چندین اداره‌ی دولتی دیگر را در این ولایت آتش زدند و نیز راه بندر آقینه و اندخوی را بستند.

این معترضان، روز جمعه (۱۵سرطان) نیز برای چندساعت راه‌پیمایی کردند.

شماری‌از اعضای حزب جنبش ملی که بخشی‌از معترضان استند، ادعا می‌کنند که نیروهای ویژه‌ی ارتش شب گذشته خانه‌ی نظام‌الدین قیصاری را در شهر میمنه محاصره کردند و در تیراندازی این نیروها دوتن از نگهبانان نظام‌الدین قیصاری کشته شدند و دوتن دیگرشان، زخم برداشته‌اند.

بشیراحمد ته‌ینج، سخن‌گوی حزب جنبش ملی، در این باره گفت: «با زیرپاگذاشتن حرمت حریم خانواده‌گی، آن‌ها وارد خانواده شدند و آنچه را که با ارزش بوده همرای خود برده‌اند و ما از سرنوشت قیصاری‌صاحب اطلاعی در دست نداریم.»

اما، قول اردوی ۲۰۹شاهین در شمال کشور، یورش نیروهای ارتش را بر خانه‌ی نظام‌الدین قیصاری رد می‌کند و می‌گوید که این نیروها پنج‌شنبه‌شب، بر گروهی‌از تفنگ‌داران غیرمسؤول در نزدیک میدان هوایی شهر میمنه حمله کردند و ۲۵تفنگ‌دار غیرمسؤول را بازداشت کردند.

مسؤولان این قول اردو، می‌گویند که در این عملیات هرچند به نیروهای ارتش آسیبی نرسیده، اما می‌پذیرند که در این رویداد دوتن جان باختند و دو تن دیگر زخم برداشته‌اند.

روز گذشته، در حالی‌که یک هیئت دولتی برای گفت‌وگو با معترضان به ولایت فاریاب رفت، نقیب‌الله فایق را نیز به‌عنوان والی این ولایت معرفی کرد.

آقای فایق، پیش‌از این نمایندۀ مجلس بود و نیز مدتی ریاست اداره‌ی نورم و استندرد را عهده‌دار بود.

او، اکنون از تلاش‌ها برای پایان‌دادن به اعتراضات و نیز بهبود وضعیت در فاریاب سخن می‌گوید: «من کوشش می‌‎کنم که این شورش‌ها را و این نارضایتی‌ها را یک پل شوم میان حکومت و مردم و حل بسازم.»

با این‌همه، وزارت دفاع ملی شب گذشته اعلام کرد که نظام‌الدین قیصاری و سه‌فرمانده به‌گفته‌ی این وزارت مسلح غیرمسؤول دیگر که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، به لوی سارنوالی معرفی شده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا