افغانستانرویدادهای داخلی

سقوط بندر آی خانم به دست طالبان

سقوط بندر آی خانم به دست طالبان مقام های محلی میگویند که با آنکه اطلاعات قبلی از حمله طالبان بر بندر آی خانم ولسوالی دشت قلعه ولایت تخار از قبل وجود داشت، اما مسوولان پولیس در این زمینه غفلت نمودند و این بندر به دست طالبان سقوط کرد.

ضعف مدیریت در رهبری پولیس و مقامات محلی تخار باعث شده است تا همه روزه یک بخش از ولسوالی های این ولایت گواه نبرد باشد و یا هم بدست طالبان سقوط کند.

سنت الله تیمور سخنگوی والی تخار اظهار نمود که در حمله طالبان تمامی تجهیزات و تاسیسات کمیساری به شمول وسایط توسط طالبان آتش زده شده و یا هم باخود برند.

به گفته آقای تیمور در این حمله طالبان ۶ سرباز مرزی از سوی طالبان اسیر، دو نفر کشته و دو سرباز دیگر زخمی شده است.

وی افزود: “طالبان ۴ رنجر، دو عراده تانک، هاموی و ساختمان بندر را آتش زده اند. یک تانک، یک رنجر و تمامی تجهیزات نظامی کمیساری بندر آی خانم را باخود برده اند.”

بندر آی خانم در غرب ولسوالی دشت قلعه از بنادر کم عاید است که بازرگانان به دلیل خرابی سرک، نبود پل عبوری با تاجکستان و نا امنی کمتر سرمایه گزاری کرده اند. به گفته مقامات در یک هفته کمتر از پنج وسایط کالاهای بازرگانی  صادر و دو وسایط سمنت از تاجیکستان وارد میشود.

فعالان جامعه مدنی نیز غفلت و کم کاری مقامات را دلیل افزایش تحرکات طالبان میدانند و خواهان توجه حکومت در وضع امنیتی ولسوالی های ماوارای کوکچه استند.

این حمله طالبان در حالی صورت میگیرد که در حمله دو روز پیش طالبان بالای یک پاسگاه پولیس مرزی درچاه آب ۱۶ سرباز جان باخته و شش سرباز مرزی دیگر از سوی این گروه اسیر شده بودند که تاکنون خبری از سرنوشت سربازان اسیر وجود ندارد. در ماه گذشته نیز مرکز ولسوالی دشت قلعه بدست طالبان سقوط نموده بود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا