افغانستانرویدادهای داخلی

در خواست حکمتیار از اشرف غنی فردی ازحزب اسلامی را وزیر مستعفی مالیه تعیین کند

در خواست حکمتیار از اشرف غنی فردی ازحزب اسلامی را وزیر مستعفی مالیه تعیین کند  برخی از رسانه‌ها اعلام کردند که رهبر حزب اسلامی از اشرف غنی خواسته تا فردی از این حزب را به جای «اکلیل حکیمی» وزیر مستعفی مالیه تعیین کند.

پس از آتش‌بس اخیر، دولت تلاش کرده تا از طریق پیشنهاداتی طالبان را به پیوستن به روند صلح تشویق کند.

اگر چه حکمتیار ظاهرا در دیدار با اشرف غنی از اعلام آتش‌بس حمایت کرده بود اما گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که رهبر حزب اسلامی از تفاوت در امتیازات ارائه شده به این حزب در مقایسه با طالبان راضی نیست. زیرا به عقیده وی دولت امتیازات کافی برای حزب اسلامی در ازای پیوستن به روند صلح در نظر نگرفته است.

چندین نفر از اعضای کابینه دولت از جمله «اکلیل حکیمی» وزیر دارایی در هفته‌های اخیر یا استعفا دادند و یا برکنار شدند.

پایگاه خبری«آریانانیوز» نوشت: رهبر حزب اسلامی می‌خواهد یکی از اعضای این حزب را به عنوان وزیر مالیه معرفی کند.

به همین دلیل اکلیل حکیمی باید از مقام وزارت دارایی کناره‌گیری می‌کرد تا حکمتیار فرد مورد نظر خود را در این وزارت کلیدی تعیین کند.

همچنین اکلیل حکیمی پس از کناره‌گیری از وزارت دارایی به عنوان مشاور ارشد اشرف غنی در امور بین‌الملل تعیین شده است.

اخیرا «زلمی خلیلزاد» سفیر سابق آمریکا در افغانستان و از اعضای ارشد حزب جمهوریخوا آمریکا با حکمتیار در کابل دیدار و گفت‌وگو کرده است.

گفته می‌شود خلیلزاد در دیدار با رهبر حزب اسلامی تلاش کرده تا او را قانع سازد که از ایجاد تنش با ارگ ریاست جمهوری افغانستان و زیاده طلبی خودداری کند.

با توجه به نزدیک شدن پایان عمر حکومت وحدت ملی  برخی از کارشناسان نیز روند تغییر تغییر مقامات و دیدارهای اخیر بین رهبران سیاسی را در واقع جزئی از آمادگی‌های انتخاباتی می‌دانند.

«مایکل‌سمپل» کارشناس انگلیسی به «صدای‌آمریکا» گفت: خلیلزاد احتمالا برای گفت‌وگو درباره مذاکرات احتمالی صلح با رهبر حزب اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرده است.

این دیپلمات اخراج شده از افغانستان بر این باور است که تغییر و تبدیل مقامات دولتی و دیدارهای اخیر بین رهبران سیاسی برای ایجاد ائتلاف‌ و آمادگی انتخابات در کشور صورت می‌گیرند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که در افزایش نقش طالبان در معادلات سیاسی در سطح افغانستان می‌تواند موجب انزوای بیشتر حزب اسلامی شود به همین دلیل حکمتیار طرفدار مصالحه دولت با طالبان نیست.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا