افغانستان

ارگ: ادعای محقق را بی‌بنیاد و دور از واقعیت خواند

ارگ: ادعای محقق را بی‌بنیاد و دور از واقعیت خواند ارگ ریاست‌ جمهوری، در واکنش به گفته‎های بحث برانگیز اخیر محمد محقق؛ معاون دوم ریاست اجرایی مبنی بر همدستی «استخبارات دولتی» با طالبان برای حمله به ولسوالی‌های جاغوری و مالستان ولایت غزنی، را «ادعای بی‌بنیاد و دور از واقعیت» خوانده و گفته است که وی به‌خاطر منافع شخصی، به منافع ملی صدمه نزند.

آقای محقق روز پنج‌شنبه (۷ سرطان) در ارتباط با تهدید به حمله‌ طالبان به ولسوالی‌های مالستان و جاغوری ولایت غزنی، با نشر بیانیه‌ای گفت راپورها می‌رساند که تصمیم حمله بالای مناطق هزاره‌نشین با تحریک «استخبارات دولتی و توسط طالبان هوادار حکومت» انجام می‌شود.

هارون چخانسوری؛ سخنگوی ریاست ‌جمهوری گفته‌های آقای محقق را «ادعای بی‌بنیاد و دور از واقعیت» خوانده و گفته است که وی به‌خاطر منافع شخصی، به منافع ملی صدمه نزند.

آقای چخانسوری می‎گوید: «ادعای آقای محقق از اساس بی‌بنیاد و از واقعیت دور است. هر ادعایی را که ایشان دارند، مردم و حکومت افغانستان انتظار این را دارند که منحیث یک شخص پاسخگو به قانون، بیایند تمام ادعاهای خود را به اثبات برساند و به‌خاطر منافع شخصی خود منافع ملی و امنیت ملی کشور را صدمه نرسانند و در ذهن مردم تشویش ایجاد نکنند.»

طالبان اخیراً دوبار به باشندگان ولسوالی‌های هزاره‌نشین جاغوری و مالستان نامه‌های تهدیدآمیز فرستاده و از باشندگان این دو ولسوالی خواسته که یا تحت حاکمیت این گروه درآیند و به جهاد ادامه دهند یا اینکه آماده‌ جنگ با آنان باشند.

آقای محقق از حکومت خواسته بود که از مردم جاغوری در برابر حمله‌‌ احتمالی طالبان، دفاع کند و افراد گروه طالبان را که در مناطق «رسنه» و «جنگلی» ولایت زابل برای حمله بر جاغوری تجمع کرده‌اند، سرکوب و از منطقه بیرون کند.

شماری از نمایندگان غزنی در مجلس نیز با ابراز نگرانی از وضعیت بد امنیتی در این ولایت تأکید کردند که حکومت باید از مردم ولسوالی‌های هزاره‌نشین غزنی در برابر حمله‌ احتمالی طالبان دفاع کند.

آنان در نشست عمومی روز شنبه مجلس هشدار دادند که طالبان در ولایت غزنی در پی راه‌اندازی جنگ قومی ‌اند و حکومت باید قبل از وقوع، از این حادثه پیش‌گیری کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا