افغانستانرویدادهای داخلی

سقوط ۱۳پاسگاه نیروهای امن و نظم عامه بدست طالبان در ولایت میدان وردک

سقوط ۱۳پاسگاه نیروهای امن و نظم عامه بدست طالبان در ولایت میدان وردک وزارت دفاع ملی، از آغازعملیات برای پس‌گیری این پاسگاه‌ها سخن می‌زند و می‌گوید که از تمامی نیروهای نظامی برای سرکوب طالبان در این منطقه، کارگرفته شده است.

شماری از نیروهای امن و نظم عامه در ولایت میدان وردک، می‌گویند که ۱۳پاسگاه نیروهای آنان با تمامی امکانات نظامی اش بدست طالبان افتاده اند.

به گفتۀ آنان، شماری از نیروهای امن و نظم عامه در ولسوالی جلریز این ولایت، برای سه روز در محاصره طالبان قرار داشتند.

اما، نماینده‌گان وردک در مجلس می‌گویند که ۱۶پاسگاه نیروهای امنیتی در این ولایت، بدست طالبان سقوط کرده اند.

غلام حسین ناصری، یکی از این نماینده‌گان گفت: «۱۶پوسته امنیتی از نظم عامه در ظرف شش ساعت سقوط کرده است.»

در همین حال، وزارت دفاع ملی، از آغازعملیات برای پس‌گیری این پاسگاه‌ها سخن می‌زند و می‌گوید که از تمامی نیروهای نظامی برای سرکوب طالبان در این منطقه، کارگرفته شده است.

محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخن‌گوی وزارت دفاع ملی اظهار داشت: «سربازان ما همین اکنون هم وجود دارند و قطعات ما به آن طرف حرکت کرده اند و رسیده اند به کمپ.»

این در حالی است که کمتر از یک هفته به پایان آتش بس ده روزه و یک جانبۀ حکومت با طالبان باقی مانده است.

در مدت آتش‌بس یک جانبۀ حکومت در برابر طالبان، بخش‌های زیادی از کشور گواه حمله‌های تهاجمی گروه طالبان بودند.

هرچندی که انتقادها از تمدید آتش‌بس یک جانبه و به گفتۀ کارشناسان نظامی «بدون کارشیوه» وجود دارند، اما ارگ ریاست جمهوری تمدید آتش‌بس را خواست شهروندان کشور می‌گوید.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری گفت: «تأکید رییس جمهور برمدیریت سالم روزهای آتش بس بوده است و هدایت واضح رییس جمهور است که خطرات روزهای آتش بس را ما قبول نمی توانیم در برابر هر نوع تحرک مخالفین مسلح نیروهای امنیتی و دفاعی ما آماده گی لازم را دارند.»

ظاهرأ تهدیدهای طالبان سبب شده اند که نیروهای دولتی در جریان روزهای آتش بس در ولایت کندز زیرنام «عملیات طوفان ۱۳» نبردهای شان در برابرطالبان اقدام کنند.

انعام الدین رحمانی، سخن‌گوی فرمانده پولیس کندز می‎گوید: «عملیات مشترک نیروهای امنیتی تحت نام طوفان سیزده در ولسوالی حضرت امام صاحب آغاز شده و هدف این عملیات پاکسازی ساحاتی است که در حضور مخالفان بوده است.»

اما، نبردها در ده ولایت میان نیروهای دولتی و طالبان همین اکنون جریان دارند- نبردهایی که بربنیاد گفته‌های مسؤولان امنیتی از هردو طرف تلفات گرفته است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا