افغانستانرویدادهای داخلی

طالبان به درخواست کاروان صلح هلمند جواب منفی داد

طالبان به درخواست کاروان صلح هلمند جواب منفی داد
کاروان صلح خواهان هلمندی که چند روز است در کابل به سر می‌برند، می‌گویند که طالبان به درخواست آنان مبنی بر توقف جنگ و تمدید آتش‌بس جواب منفی داده است

اقبال خیبر رهبر این کاروان امروز در کابل گفت، طالبان به گونه رسمی یعنی در یک خبرنامه پاسخ آنها را نداده است، اما در پیام شخصی که به این گروه فرستاده اند، درخواست شان قبول نکرده اند.

رهبر این کاروان تأکید دارد که طالبان از جنگ خسته شده اند، اما همان گونه که در حکومت افغانستان، در پارلمان افغانستان و در دیگر نهادهای دولتی افغانستان جاسوس و اخلال گر هستند، در میان گروه طالبان نیز افرادِ جاسوسی هستند که روند پیوستن طالبان به صلح رت اخلال می‌کنند. آقای خیبر می‌گوید:” همانگونه که در بین دولت شماری صلح نمی‌خواهند، در میان طالبان نیز برخی افراد هستند که در روند صلح مداخله می کنند و مشکل خلق می‌کنند.”

اقبال خیبر به رسانه‌ها گفت، طالبان در پیام خصوصی به آنها گفته اند که به جای مراجعه به طالبان برای تأمین صلح، به نیروهای خارجی به خصوص نیروهای امریکایی مستقر در بگرام مراجعه کنند و در باره تأمین صلح در افغانستان گفتگو کنند.

سه روز پیش این کاروان به طالبان سه روز فرصت داده بودند که آتش‌بس را در مقابل دولت افغانستان تمدید کنند و برای گفتگوهای صلح آماده گردند. اعضای این کاروان می‌گویند، از فردا در مقابل برخی از سفارت خانه‌های کشورهای خارجی در کابل تحصن می‌کنند.

قرار است این گروه نخست در مقابل نماینده‌گی دفتر سازمان ملل متحد و پس از آن در مقابل سفارت‌ کشورهای ایران، پاکستان، روسیه و آمریکا تحصن کنند. تحصن این افراد در مقابل هر سفارت خانه سه روزه خواهد بود.

این گروه هدف از تحصن کردن شان را وارد کردن فشار سیاسی بر کشورهای عنوان می‌کند که به باور آنها در روند صلح افغانستان تاثیر گذار اند.

این کاروان متشکل از اعضای حرکت دادخواهی صلح هلمندی‌ها است که پس از حمله خونبار انتحاری در روز دوم سال نو خورشیدی در مرکز شهر لشکرگاه جان ده‌ها غیر نظامی گرفت، ایجاد شده بود. شماری از مردان و زنان عمدتا جوان هلمندی در واکنش به آن حمله، خیمه تحصن برپا کردند و تصمیم گرفتن به ولسوالی موسی قلعه رفته و با سران طالبان گفتگو کنند.

اما پس از این که طالبان به این گروه جواب رد دادند، شماری از اعضای این حرکت، با پای پیاده از مرکز ولایت هلمند به سمت کابل حرکت کردند. این گروه پس از ۳۸ روز سفر با پای پیاده و با پشت سر گذاشتن حدود ۷۰۰ کیلومتر راه، هفته پیش به کابل رسیدند.

رئیس جمهور غنی هفته گذشته در دیدار با این افراد گفت، اگر طالبان توافق کند، او حاضر است حتا آتش بس را برای یک سال دیگر تمدید کند. این افراد در حالی از طالبان خواسته است آتش‌بس را تمدید کرده و به پروسه صلح بپیوندند، که حکومت افغانستان آتش بس در مقابل طالبان را در روز سوم عید، برای ده روز تمدید کرد.

آتش‌بس یک طرفه حکومت به طالبان این فرصت را داده که خونبار ترین حملات گروهی شان را در چند روز گذشته بر نیروهای امنیتی انجام دهند. این گروه از چهارم عید سعید فطر تا اکنون، بیشتر از ۱۲۰ سرباز امنیتی را در ولایت های مختلف افغانستان کشته اند

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا